Ռուսական արվեստի թանգարանի հոբելյանական ամփոփիչ երեկոն
Ռուսական արվեստի թանգարանի համար 2024 թվականը նշանավորվել է հոբելյանական երկու կարևորագույն իրադարձությամբ` թանգարանի հիմնադիր, խորհրդային բժշկության ականավոր ներկայացուցիչ, պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանի ծննդյան 125 և թանգարանի հիմնադրման 40-ամյա հոբելյանների նշմամբ։
Նոյեմբերի 19-ին թանգարանում տեղի է ունեցել հոբելյանական տարվա ամփոփիչ միջոցառումը: Ներկաներին ողջունեցին Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Մարինե Մկրտչյանը և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
«Ռուսական արվեստի թանգարանի համար տարին հագեցած էր, և թանգարանը պատվով է կատարել իր առաքելությունը։ Այս համատեքստում ուզում եմ առանձնացնել Տրետյակովյան պատկերասրահի հետ իրականացված հոբելյանական ծրագիրը, քանի որ միջազգային համագործակցությանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները նախարարության ուշադրության կենտրոնում են։ Վստահ եմ, որ նման ծրագրերի միջոցով թանգարանը լուրջ զարգացում է ապրում՝ հանրահռչակելով մեր մշակութային ժառանգությունը միջազգային ասպարեզում»,- նշել է Ալֆրեդ Քոչարյանը և շնորհակալություն հայտնել բոլոր գործընկեր կազմակերպություններին, մասնավորապես՝ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամին շարունակական համագործակցության համար՝ նշելով, որ հնարավոր չէր լինի շատ արդյունավետ աշխատել առանց «Կերոն» հիմնադրամի աջակցության։
Հոբելյանական տարվա ընթացքում համատեղ իրականացրած նախագծերի կապակցությամբ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ԿԳՄՍ նախարարության պատվոգրով պարգևատրել է «Կերոն» հիմնադրամի հիմնադիր Մարիետա Գևորկյանին և մի խումբ այլ աշխատակիցների, գործընկերների:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Վանանե Արարքցյանն իր խոսքում նշեց. «Իմանալով, որ թանգարանը երկար տարիներ պլանավորված ցուցադրություն ուներ Տրետյակովյան պատկերասրահում և կանգնել էր ֆինանսական խնդիրների առջև, հիմնադիրների հետ որոշեցինք կանգնել թանգարանի կողքին և իրականացնել այս ծրագիրը: Տրետյակովյան պատկերասրահում կազմակերպված ցուցահանդեսը բաց էր շուրջ երեք ամիս՝ գրավելով տասնյակ հազարավոր այցելուների:  Բայց այսքանով չսահմանափակվեցինք՝ որոշելով թանգարանի հետ համագործակցությունն էլ ավելի համապարփակ դարձնել: Մեր  աջակցությամբ ամբողջությամբ փոխվեցին թանգարանի ցուցափեղկերը, լուսավորվեցին ու ժամանակակից տեսք ստացան, տպագրվեց պատկերագիրքը, ամբողջ ամառ Կասկադում անցկացվեցին երաժշտական երեկոներ, մանկական զարգացման խմբակներ: Որպես երևանցի, Կասկադում մեծացած աղջիկ՝ ինձ համար այս համագործակցությունը շատ կարևոր է, քանի որ այստեղ ապրելով, հաճախ թանգարան այցելելով՝ փաստում եմ, որ շատերը չգիտեն թանգարանի մասին: Այնպես որ շատ ուրախ եմ, որ մեր աջակցությամբ նպաստուն ենք թանգարանի ճանաչմանը»:  Հիմնադրամը թանգարանին նվիրեց ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Ռուդոլֆ Խաչատրյանի «Հայելիով խաղ» կտավը, իսկ Ռուսական արվեստի թանգարանը հիմնադրամին նվիրեց Միխայիլ Վրուբելի «Դևը և հրեշտակը Թամարայի հոգու հետ» կտավի կրկնօրինակը:

Музей русского искусства торжественно завершил юбилейный год
2024 год стал знаменательным для  Музея русского искусства, который отпраздновал сразу два значимых события: 125-летие со дня рождения своего основателя, выдающегося советского медицинского деятеля профессора Арама Абраамяна, и 40-летие музея.
19 ноября музей организовал торжественное мероприятие в честь завершения юбилейного года. Гостей приветствовали директор Музея русского искусства Марине Мкртчян и заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Альфред Кочарян.
«Этот год стал по-настоящему насыщенным для музея, который с честью выполнил свою миссию. Особенно хочу отметить юбилейный проект, реализованный в сотрудничестве с Третьяковской галереей. Международное сотрудничество является приоритетом для Министерства, и я уверен, что такие программы способствуют значительному развитию музея, продвигая наше культурное наследие на мировой арене», — отметил Альфред Кочарян. Он также выразил благодарность всем партнерам, в частности Фонду развития «Керон», за постоянное сотрудничество, подчеркнув, что успех этих инициатив был бы невозможен без их поддержки.
В знак признания проектов, реализованных в юбилейный год, Альфред Кочарян вручил благодарственные грамоты Министерства образования, науки, культуры и спорта основателю Фонда развития «Керон» Мариете Геворкян, а также нескольким другим сотрудникам и партнерам.
Исполнительный директор Фонда развития «Керон» Ванане Аракцян поделилась своими мыслями:
«Зная, что музей давно планировал выставку в Третьяковской галерее, но столкнулся с финансовыми трудностями, мы решили поддержать этот проект и помочь воплотить его в жизнь. Выставка в Третьяковской галерее продлилась около трех месяцев и привлекла десятки тысяч посетителей. Но мы не остановились на этом — мы расширили наше сотрудничество. С нашей поддержкой были полностью обновлены и освещены витрины музея, а также был издан каталог выставки. Все лето на Каскаде проходили музыкальные вечера и детские мастер-классы. Как человек, выросший рядом с Каскадом, для меня это сотрудничество имеет особую важность. Я знаю, что многие люди посещают Каскад, не осознавая, какой сокровищницей является этот музей. Я горжусь, что с нашей поддержкой мы смогли повысить его узнаваемость».
В знак благодарности и взаимного уважения Фонд развития «Керон» подарил музею картину Рудольфа Хачатуряна «Игры с зеркалом», а музей в свою очередь передал фонду реплику картины Михаила Врубеля «Демон и ангел с душой Тамары».
Юбилейный вечер завершился экскурсией по музею и великолепными музыкальными выступлениями, оставившими гостей вдохновленными и наполненными новыми впечатлениями.