Ռուսական արվեստի թանգարանի հոբելյանական ամփոփիչ երեկոն
Ռուսական արվեստի թանգարանի համար 2024 թվականը նշանավորվել է հոբելյանական երկու կարևորագույն իրադարձությամբ` թանգարանի հիմնադիր, խորհրդային բժշկության ականավոր ներկայացուցիչ, պրոֆեսոր Արամ Աբրահամյանի ծննդյան 125 և թանգարանի հիմնադրման 40-ամյա հոբելյանների նշմամբ։
Նոյեմբերի 19-ին թանգարանում տեղի է ունեցել հոբելյանական տարվա ամփոփիչ միջոցառումը: Ներկաներին ողջունեցին Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Մարինե Մկրտչյանը և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
«Ռուսական արվեստի թանգարանի համար տարին հագեցած էր, և թանգարանը պատվով է կատարել իր առաքելությունը։ Այս համատեքստում ուզում եմ առանձնացնել Տրետյակովյան պատկերասրահի հետ իրականացված հոբելյանական ծրագիրը, քանի որ միջազգային համագործակցությանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները նախարարության ուշադրության կենտրոնում են։ Վստահ եմ, որ նման ծրագրերի միջոցով թանգարանը լուրջ զարգացում է ապրում՝ հանրահռչակելով մեր մշակութային ժառանգությունը միջազգային ասպարեզում»,- նշել է Ալֆրեդ Քոչարյանը և շնորհակալություն հայտնել բոլոր գործընկեր կազմակերպություններին, մասնավորապես՝ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամին շարունակական համագործակցության համար՝ նշելով, որ հնարավոր չէր լինի շատ արդյունավետ աշխատել առանց «Կերոն» հիմնադրամի աջակցության։
Հոբելյանական տարվա ընթացքում համատեղ իրականացրած նախագծերի կապակցությամբ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ԿԳՄՍ նախարարության պատվոգրով պարգևատրել է «Կերոն» հիմնադրամի հիմնադիր Մարիետա Գևորկյանին և մի խումբ այլ աշխատակիցների, գործընկերների:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Վանանե Արարքցյանն իր խոսքում նշեց. «Իմանալով, որ թանգարանը երկար տարիներ պլանավորված ցուցադրություն ուներ Տրետյակովյան պատկերասրահում և կանգնել էր ֆինանսական խնդիրների առջև, հիմնադիրների հետ որոշեցինք կանգնել թանգարանի կողքին և իրականացնել այս ծրագիրը: Տրետյակովյան պատկերասրահում կազմակերպված ցուցահանդեսը բաց էր շուրջ երեք ամիս՝ գրավելով տասնյակ հազարավոր այցելուների:  Բայց այսքանով չսահմանափակվեցինք՝ որոշելով թանգարանի հետ համագործակցությունն էլ ավելի համապարփակ դարձնել: Մեր  աջակցությամբ ամբողջությամբ փոխվեցին թանգարանի ցուցափեղկերը, լուսավորվեցին ու ժամանակակից տեսք ստացան, տպագրվեց պատկերագիրքը, ամբողջ ամառ Կասկադում անցկացվեցին երաժշտական երեկոներ, մանկական զարգացման խմբակներ: Որպես երևանցի, Կասկադում մեծացած աղջիկ՝ ինձ համար այս համագործակցությունը շատ կարևոր է, քանի որ այստեղ ապրելով, հաճախ թանգարան այցելելով՝ փաստում եմ, որ շատերը չգիտեն թանգարանի մասին: Այնպես որ շատ ուրախ եմ, որ մեր աջակցությամբ նպաստուն ենք թանգարանի ճանաչմանը»:  Հիմնադրամը թանգարանին նվիրեց ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Ռուդոլֆ Խաչատրյանի «Հայելիով խաղ» կտավը, իսկ Ռուսական արվեստի թանգարանը հիմնադրամին նվիրեց Միխայիլ Վրուբելի «Դևը և հրեշտակը Թամարայի հոգու հետ» կտավի կրկնօրինակը:

museum of russian art in Armenia​
The year 2024 has been a momentous for the Museum of Russian Art, marking two significant milestones: the 125th anniversary of its founder, prominent Soviet medical figure Professor Aram Abrahamyan, and the museum’s 40th anniversary.
On November 19, the museum hosted the grand closing event of its anniversary year. Guests were welcomed by Marine Mkrtchyan, Director of the Museum of Russian Art, and Alfred Kocharyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sport of Armenia.
“The year has been truly eventful for the museum, which has fulfilled its mission with honor. I would especially like to highlight the anniversary project carried out in collaboration with the Tretyakov Gallery. International cooperation initiatives are a priority for the Ministry, and I am confident that such programs have brought significant growth to the museum while promoting our cultural heritage on the global stage,” said Alfred Kocharyan. He also expressed gratitude to all partner organizations, particularly the Keron Development Foundation, for its ongoing collaboration, emphasizing that the success of these initiatives would not have been possible without their support.
In recognition of the projects carried out during the anniversary year, Alfred Kocharyan presented certificates of appreciation on behalf of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport to Marieta Gevorkyan, founder of the Keron Development Foundation, as well as to several other employees and partners.
Vanane Ararktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation, shared her reflections:
“Knowing that the museum had long planned the exhibition at the Tretyakov Gallery but faced financial challenges, we decided to stand by the museum and help bring this project to life. The exhibition at the Tretyakov Gallery ran for about three months, attracting tens of thousands of visitors. But we didn’t stop there—we expanded our collaboration further. With our support, the museum’s showcases were fully updated, illuminated, and modernized, and the exhibition catalog was published. Throughout the summer, musical evenings and children’s developmental workshops were held at Cascade. As someone who grew up near Cascade, this collaboration is deeply meaningful to me. I know that many people frequently visit Cascade without realizing the treasure of this museum. I’m proud that, with our support, we’ve helped enhance the museum’s recognition.”
As a gesture of gratitude and mutual respect, the Keron Development Foundation gifted the museum Rudolf Khachaturian’s painting “Playing with the Mirror,” while the museum presented a replica of Mikhail Vrubel’s “The Demon and the Angel with Tamara’s Soul” to the foundation.
The anniversary evening concluded with a guided tour of the museum and enchanting musical performances, leaving attendees inspired and enriched.