Էլինա Ավանեսյանի հանդիպումը Գլենդելի Հայ Համայնքի հետ
Գլենդել, Կալիֆորնիա – 2025 թ. մարտի 9 –Հայտնի թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը նոր էջ է բացել հայկական սպորտի պատմության մեջ՝ դառնալով WTA-ի համաշխարհային վարկանիշի լավագույն 40-յակում ընդգրկված առաջին հայ մարզիկը։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ Էլինան ձեռք բերեց ՀՀ քաղաքացիություն, ինչը նրան հնարավորություն տվեց միջազգային ասպարեզում հպարտորեն ներկայացնել Հայաստանը և նպաստել մեր երկրում սպորտի զարգացմանը։
Այս նշանակալի ձեռքբերումը նշանավորելու համար Homenetmen Glendale Ararat-ը մարտի 9-ին կազմակերպել էր հատուկ հանդիպում Էլինայի և հայ համայնքի հետ։ Burbank Tennis Center-ում կայացած միջոցառումը ներառում էր կարճ հարցազրույցների շարք Էլինայի հետ, թենիսի վարպետության դաս երիտասարդ մարզիկների մասնակցությամբ և ցուցադրական խաղ երիտասարդ հայազգի թենիսիստուհիներ Թիֆանի Փափազյանի և Քրիստինա Նորդիկյանի հետ:
Միջոցառման բացման պաշտոնական արարողությունից անմիջապես հետո ողջույնի խոսքով հանդես եկան Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդի անդամ Ջեսիկա Քալոզան և Բըրբանքի քաղաքապետ Նիկի Փերեզը:
Էլինան ջերմ ու ոգեշնչող զրույց ունեցավ՝ կիսվելով իր կարիերայի պատմությամբ, պրոֆեսիոնալ թենիսի մարտահրավերներով և հայկական արմատների հետ կապով երիտասարդ մարզիկների և հավաքված հանդիսատեսի հետ։ Միջոցառման ընթացքում 30 հայ մարզիկներ բացառիկ հնարավորություն ունեցան մասնակցել թենիսի վարպետության դասին, որտեղ Էլինան և փորձառու մարզիչները ուղղորդեցին երեխաներին ու փոխանցեցին իրենց արժեքավոր փորձը։
Միջոցառումն ավարտվեց ցուցադրական խաղով, որը բացառիկ հնարավորություն տվեց ներկաներին մոտիկից հետևելու Էլինայի խաղաոճին և վայելելու նրա վարպետությունը։
Երիտասարդ մասնակիցները նաև հնարավորություն ունեցան լուսանկարվել Էլինայի հետ և ստանալ նրա ինքնագիրը, ինչը նրանց համար անմոռանալի հիշողություն դարձավ։
Հայ համայնքի հետ կապերն էլ ավելի ամրապնդելու նպատակով երեկոյան տեղի ունեցավ փակ ընթրիք, որի ընթացքում հյուրերը հնարավորություն ունեցան ավելի մտերմիկ միջավայրում շփվելու Էլինայի հետ, քննարկելու նրա հաջողությունները և տեսլականը հայկական թենիսի զարգացման համար։ Ընթրիքին ներկա էր նաև Գլենդելի քաղաքապետ Էլեն Ասատրյանը:
Այս երեկոն դարձավ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի առաջին պաշտոնական բարեգործական միջոցառումը, որի ընթացքում հավաքված միջոցներն ուղղակիորեն կուղղվեն սպորտի զարգացմանը Հայաստանում, ինչպես նաև սպորտային ծրագրերի ընդլայնմանն ու կատարելագործմանը ողջ երկրի տարածքում։
Էլինա Ավանեսյանի 36-րդ հորիզոնականը WTA-ի վարկանիշում կարևոր շրջադարձային պահ է հայկական սպորտի համար։ Նրա նվիրումը, տաղանդն ու հայրենասիրությունը ոգեշնչում են երիտասարդ մարզիկներին և ճանապարհ են հարթում ապագա սերունդների համար՝ ավելի մեծ երազելու և ավելի բարձր նպատակներ դնելու։

Элина Аванесян: Первая армянская спортсменка в топ-40 WTA встретилась с армянской общиной в Глендейле
Глендейл, Калифорния – Известная теннисистка Элина Аванесян вошла в историю армянского спорта, став первой спортсменкой из Армении, включенной в топ-40 мирового рейтинга WTA. Благодаря поддержке Фонда развития “Керон”, Элина получила гражданство Республики Армения, что позволило ей с гордостью представлять страну на международной арене и вносить вклад в развитие спорта в Армении.
В честь этого значимого достижения Homenetmen Glendale Ararat организовал 9 марта специальную встречу Элины с армянской общиной. Мероприятие, прошедшее в Burbank Tennis Center, включало сессию вопросов и ответов с Элиной, мастер-класс для молодых спортсменов и показательный матч с молодими армянскими теннисистками Тиффани Папазян и Кристиной Нордикян.
Официальная церемония открытия началась с приветственных речей члена Ассамблеи штата Калифорния Джессики Калоцы и мэра Бербанка Ники Перес, которые поздравили Элину с историческим достижением и выразили свою поддержку. Элина рассказала о своем карьерном пути, трудностях профессионального тенниса и своей связи с армянскими корнями, вдохновляя молодых спортсменов и всех присутствующих.
После беседы 30 юных армянских теннисистов получили уникальную возможность участвовать в мастер-классе, где Элина и опытные тренеры провели тренировочные упражнения и поделились ценными рекомендациями. Мероприятие завершилось показательным матчем, который дал зрителям редкую возможность увидеть игру Элины вблизи и насладиться ее мастерством.
Молодые участники также смогли пообщаться с Элиной, сделать совместные фотографии и получить автографы, что стало незабываемым событием для юных армянских спортсменов. Вечером состоялся частный ужин, на котором гости смогли в неформальной атмосфере обсудить с Элиной ее успехи и видение будущего армянского тенниса. На ужине присутствовала мэр Глендейла Элен Асатрян, которая выразила поддержку Элине и подчеркнула важность ее вклада в развитие армянского спорта на международной арене.
Этот вечер стал также первым официальным благотворительным мероприятием Фонда развития «Керон», в рамках которого собранные средства будут направлены на развитие спорта в Армении, расширение спортивных программ и улучшение спортивной инфраструктуры по всей стране. 36-е место Элины Аванесян в мировом рейтинге WTA стало важной вехой в истории армянского спорта. Ее преданность делу, талант и национальная гордость вдохновляют молодых спортсменов и прокладывают путь будущим поколениям мечтать больше и достигать новых высот.