Էլինա Ավանեսյանի հանդիպումը Գլենդելի Հայ Համայնքի հետ
Գլենդել, Կալիֆորնիա – 2025 թ. մարտի 9 –Հայտնի թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը նոր էջ է բացել հայկական սպորտի պատմության մեջ՝ դառնալով WTA-ի համաշխարհային վարկանիշի լավագույն 40-յակում ընդգրկված առաջին հայ մարզիկը։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ Էլինան ձեռք բերեց ՀՀ քաղաքացիություն, ինչը նրան հնարավորություն տվեց միջազգային ասպարեզում հպարտորեն ներկայացնել Հայաստանը և նպաստել մեր երկրում սպորտի զարգացմանը։
Այս նշանակալի ձեռքբերումը նշանավորելու համար Homenetmen Glendale Ararat-ը մարտի 9-ին կազմակերպել էր հատուկ հանդիպում Էլինայի և հայ համայնքի հետ։ Burbank Tennis Center-ում կայացած միջոցառումը ներառում էր կարճ հարցազրույցների շարք Էլինայի հետ, թենիսի վարպետության դաս երիտասարդ մարզիկների մասնակցությամբ և ցուցադրական խաղ երիտասարդ հայազգի թենիսիստուհիներ Թիֆանի Փափազյանի և Քրիստինա Նորդիկյանի հետ:
Միջոցառման բացման պաշտոնական արարողությունից անմիջապես հետո ողջույնի խոսքով հանդես եկան Կալիֆորնիա նահանգի խորհրդի անդամ Ջեսիկա Քալոզան և Բըրբանքի քաղաքապետ Նիկի Փերեզը:
Էլինան ջերմ ու ոգեշնչող զրույց ունեցավ՝ կիսվելով իր կարիերայի պատմությամբ, պրոֆեսիոնալ թենիսի մարտահրավերներով և հայկական արմատների հետ կապով երիտասարդ մարզիկների և հավաքված հանդիսատեսի հետ։ Միջոցառման ընթացքում 30 հայ մարզիկներ բացառիկ հնարավորություն ունեցան մասնակցել թենիսի վարպետության դասին, որտեղ Էլինան և փորձառու մարզիչները ուղղորդեցին երեխաներին ու փոխանցեցին իրենց արժեքավոր փորձը։
Միջոցառումն ավարտվեց ցուցադրական խաղով, որը բացառիկ հնարավորություն տվեց ներկաներին մոտիկից հետևելու Էլինայի խաղաոճին և վայելելու նրա վարպետությունը։
Երիտասարդ մասնակիցները նաև հնարավորություն ունեցան լուսանկարվել Էլինայի հետ և ստանալ նրա ինքնագիրը, ինչը նրանց համար անմոռանալի հիշողություն դարձավ։
Հայ համայնքի հետ կապերն էլ ավելի ամրապնդելու նպատակով երեկոյան տեղի ունեցավ փակ ընթրիք, որի ընթացքում հյուրերը հնարավորություն ունեցան ավելի մտերմիկ միջավայրում շփվելու Էլինայի հետ, քննարկելու նրա հաջողությունները և տեսլականը հայկական թենիսի զարգացման համար։ Ընթրիքին ներկա էր նաև Գլենդելի քաղաքապետ Էլեն Ասատրյանը:
Այս երեկոն դարձավ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի առաջին պաշտոնական բարեգործական միջոցառումը, որի ընթացքում հավաքված միջոցներն ուղղակիորեն կուղղվեն սպորտի զարգացմանը Հայաստանում, ինչպես նաև սպորտային ծրագրերի ընդլայնմանն ու կատարելագործմանը ողջ երկրի տարածքում։
Էլինա Ավանեսյանի 36-րդ հորիզոնականը WTA-ի վարկանիշում կարևոր շրջադարձային պահ է հայկական սպորտի համար։ Նրա նվիրումը, տաղանդն ու հայրենասիրությունը ոգեշնչում են երիտասարդ մարզիկներին և ճանապարհ են հարթում ապագա սերունդների համար՝ ավելի մեծ երազելու և ավելի բարձր նպատակներ դնելու։

Elina Avanesyan, First Armenian Athlete in WTA Top 40, Met Armenian Community in Glendale
Glendale, CA – March 9, 2025 – Renowned tennis player Elina Avanesyan has opened a new chapter in Armenian sports history, becoming the first Armenian athlete to break into the Top 40 of the WTA world rankings. With the support of the Keron Development Foundation, Elina obtained Armenian citizenship, proudly representing Armenia on the international stage and contributing to the country’s sports development. To celebrate this remarkable milestone, Homenetmen Glendale Ararat organized a special event with Elina and the Armenian community on March 9 at the Burbank Tennis Center. The gathering included a Q&A session with Elina, a tennis clinic for young athletes, and an exhibition match with young Armenian-American tennis players Tiffany Papazian and Kristina Nordikyan.
California State Assemblymember Jessica Caloza and Burbank Mayor Nicki Perez opened the event with official remarks, congratulating Elina on her historic success and
welcoming her to the community. Elina then engaged in an inspiring conversation, sharing her career journey, the challenges of professional tennis, and her connection to Armenian heritage. Following the discussion, 30 young Armenian athletes participated in a tennis clinic, where Elina and experienced coaches offered hands-on training, valuable insights, and mentorship.
The event concluded with an exhibition match, allowing attendees to witness Elina’s remarkable skills up close. Participants also had the chance to meet her, take photos, and receive autographs, creating unforgettable memories for Armenia’s next generation of tennis stars. In the evening, a private dinner provided an intimate setting for guests to connect with Elina, celebrate her accomplishments, and discuss her vision for the future of Armenian tennis. Glendale Mayor Elen Asatryan, among the evening’s attendees, expressed her admiration for Elina’s achievements and reaffirmed her commitment to promoting Armenian sports internationally.
This event also marked the Keron Development Foundation’s first official fundraising initiative, with all proceeds directly supporting sports development in Armenia, expanding sports programs, and improving athletic opportunities across the country. Elina Avanesyan’s rise to 36th in the WTA rankings represents a turning point for Armenian sports. Her dedication, talent, and national pride inspire young athletes and pave the way for future generations to dream bigger and aim higher.