Էլինա Ավանեսյանի հանդիպումը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հետ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Սեպտեմբեր 17-ին ընդունել է թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանին, որը Կանանց թենիսի ասոցիացիայի (WTA) վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցնում է 47-րդ տեղն ու արդեն մի քանի միջազգային մրցաշարերի է մասնակցել ՀՀ դրոշի ներքո:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Գևորգ Կարամանուկյանը, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է Էլինա Ավանեսյանի՝ ՀՀ դրոշի ներքո հանդես գալու որոշումը: Նախարարը նաև շնորհավորել է հայ մարզուհուն, ով այդ օրը տոնում էր իր ծննդյան 22-ամյակը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ և հպարտություն է տեսնել Ձեզ Հայաստանը ներկայացնելիս: Վստահ եմ, որ Ձեր օրինակը կոգեշնչի ու կմոտիվացնի մեր երեխաներին՝ զբաղվելու թենիսով և ավելի ակտիվորեն ներգրավվելու սպորտում: Հավատացած եմ, որ դեռ մեծ հաջողություններ եք ունենալու, ինչը կնպաստի նաև մեր երկրում թենիսի մասսայականացմանն ու զարգացմանը: Ոգևորությամբ և հուզմունքով ենք հետևում Ձեր մրցելույթներին: Համոզված եմ՝ բոլորիս դրական էներգիան Ձեզ կմղի նոր հաղթանակների»,— նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Էլինա Ավանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և խոստովանել՝ շատ հպարտ է հանդես գալ Հայաստանի Հանրապետության դրոշի ներքո: Նա հույս է հայտնել, որ կկարողանա նպաստել մեր երկրում մարզաձևի զարգացմանն ու մասսայականացմանը: Թենիսիստուհին պատմել է նաև, որ նախորդ օրը Երևանում հանդիպել է 100-ից ավելի երեխաների հետ, վարպետության դաս անցկացրել նրանց հետ, կիսվել խորհուրդներով: Ավանեսյանը նաև ինքնագրեր է բաժանել և լուսանկարվել նրանց հետ:
«Տպավորություններս աննկարագրելի են: Հիանալի փորձառություն էր: Շատ մեծ աջակցություն եմ ստանում այստեղ, ինչը շատ ոգևորիչ է ինձ համար»,- խոստովանել է 22-ամյա մարզուհին:
ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է՝ ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024-2030 թվականների ռազմավարությամբ մեծ տեղ է հատկացվում նաև թենիսի զարգացմանը, և պրոֆեսիոնալ մարզիկների հետ համագործակցությունը և նրանց ներուժի օգտագործումը շատ կարևոր է:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանի նշմամբ՝ հիմնադրամն իր գործունեության հինգ ամիսների ընթացքում արդեն հասցրել է իրագործել է մի քանի հաջողված նախագծեր ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությամբ: Նրա խոսքով՝ իրենց համար մեծ պատիվ է աջակցել սպորտային ու մշակութային գործիչներին, ինչպես նաև այն նախագծերին, որոնք կնպաստեն Հայաստանի զարգացմանն ու հեղինակության բարձրացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Էլինա Ավանեսյանի՝ առաջիկա մրցաշարերի մասնակցությանը, ինչպես նաև թենիսի զարգացման ուղղությամբ մեր երկրում անհրաժեշտ քայլերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Elina Avanesyan’s meeting with the Minister of the RA MoESCS
The Minister of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia, Zhanna Andreasyan, met with tennis player Elina Avanesyan on September 17.
Avanesyan, who is ranked 47th in the Women’s Tennis Association (WTA) rankings, has already competed in several international tournaments under the Armenian flag.
The Deputy Minister Karen Giloyan, Executive Director of the Armenian Tennis Federation Gevorg Karamanukyan, and Executive Director of the Keron Development Foundation, Vanane Ararktsyan were also present at the meeting.
Zhanna Andreasyan welcomed Avanesyan’s decision to compete under the Armenian flag and congratulated the athlete on her 22nd birthday.
“It is a great honor and pride for us to see you representing Armenia. I am confident that your example will inspire and motivate our children to take up tennis and become more actively involved in sports. I believe you will achieve even greater success, which will contribute to the popularization and development of tennis in our country. We follow your performances with excitement and enthusiasm, and I am sure that all our positive energy will push you toward new victories,” stated Andreasyan.
Elina Avanesyan expressed her gratitude for the reception, admitting she felt very proud to represent Armenia. She hoped to contribute to the development and popularization of tennis in the country. The tennis player also shared that, just the day before, she had met with over 100 children in Yerevan, where she conducted a master class, gave them advice, signed autographs, and took photos with them.
“My impressions are indescribable. It was an amazing experience. I receive a lot of support here, which is very encouraging for me,” said the 22-year-old athlete.
Minister Andreasyan noted that Armenia’s 2024-2030 strategy for the development of physical culture and sports places a strong emphasis on tennis, and collaboration with professional athletes and the use of their potential is crucial.
Vanane Ararktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation, mentioned that the foundation has already implemented several successful projects in cooperation with the Mo ESCS during its five months of operation. She added that it is a great honor for the foundation to support athletes, cultural figures, and projects that contribute to Armenia’s development and reputation.
During the meeting, they also discussed Avanesyan’s upcoming tournaments and the necessary steps to further develop tennis in Armenia.