Էլինա Ավանեսյանի հանդիպումը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հետ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Սեպտեմբեր 17-ին ընդունել է թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանին, որը Կանանց թենիսի ասոցիացիայի (WTA) վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցնում է 47-րդ տեղն ու արդեն մի քանի միջազգային մրցաշարերի է մասնակցել ՀՀ դրոշի ներքո:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Գևորգ Կարամանուկյանը, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է Էլինա Ավանեսյանի՝ ՀՀ դրոշի ներքո հանդես գալու որոշումը: Նախարարը նաև շնորհավորել է հայ մարզուհուն, ով այդ օրը տոնում էր իր ծննդյան 22-ամյակը:
«Մեզ համար մեծ պատիվ և հպարտություն է տեսնել Ձեզ Հայաստանը ներկայացնելիս: Վստահ եմ, որ Ձեր օրինակը կոգեշնչի ու կմոտիվացնի մեր երեխաներին՝ զբաղվելու թենիսով և ավելի ակտիվորեն ներգրավվելու սպորտում: Հավատացած եմ, որ դեռ մեծ հաջողություններ եք ունենալու, ինչը կնպաստի նաև մեր երկրում թենիսի մասսայականացմանն ու զարգացմանը: Ոգևորությամբ և հուզմունքով ենք հետևում Ձեր մրցելույթներին: Համոզված եմ՝ բոլորիս դրական էներգիան Ձեզ կմղի նոր հաղթանակների»,— նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Էլինա Ավանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և խոստովանել՝ շատ հպարտ է հանդես գալ Հայաստանի Հանրապետության դրոշի ներքո: Նա հույս է հայտնել, որ կկարողանա նպաստել մեր երկրում մարզաձևի զարգացմանն ու մասսայականացմանը: Թենիսիստուհին պատմել է նաև, որ նախորդ օրը Երևանում հանդիպել է 100-ից ավելի երեխաների հետ, վարպետության դաս անցկացրել նրանց հետ, կիսվել խորհուրդներով: Ավանեսյանը նաև ինքնագրեր է բաժանել և լուսանկարվել նրանց հետ:
«Տպավորություններս աննկարագրելի են: Հիանալի փորձառություն էր: Շատ մեծ աջակցություն եմ ստանում այստեղ, ինչը շատ ոգևորիչ է ինձ համար»,- խոստովանել է 22-ամյա մարզուհին:
ԿԳՄՍ նախարարը տեղեկացրել է՝ ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024-2030 թվականների ռազմավարությամբ մեծ տեղ է հատկացվում նաև թենիսի զարգացմանը, և պրոֆեսիոնալ մարզիկների հետ համագործակցությունը և նրանց ներուժի օգտագործումը շատ կարևոր է:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանի նշմամբ՝ հիմնադրամն իր գործունեության հինգ ամիսների ընթացքում արդեն հասցրել է իրագործել է մի քանի հաջողված նախագծեր ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությամբ: Նրա խոսքով՝ իրենց համար մեծ պատիվ է աջակցել սպորտային ու մշակութային գործիչներին, ինչպես նաև այն նախագծերին, որոնք կնպաստեն Հայաստանի զարգացմանն ու հեղինակության բարձրացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Էլինա Ավանեսյանի՝ առաջիկա մրցաշարերի մասնակցությանը, ինչպես նաև թենիսի զարգացման ուղղությամբ մեր երկրում անհրաժեշտ քայլերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Встреча Элины Аванесян с министром РА МОНКС
17 сентября министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян приняла теннисистку Элину Аванесян, которая занимает 47-е место в рейтинге Женской теннисной ассоциации (WTA) и уже выступила на нескольких международных турнирах под флагом Армении.
На встрече также присутствовали заместитель министра Карен Гилоян, исполнительный директор Федерации тенниса Армении Геворг Караманукян и исполнительный директор Фонда развития «Керон» Ванане Араркцян.
Жанна Андреасян поприветствовала решение Элины Аванесян выступать под флагом Армении. Министр также поздравила спортсменку с её 22-летием, которое она отмечала в тот день.
«Для нас большая честь и гордость видеть Вас, представляющую Армению. Я уверена, что Ваш пример вдохновит и мотивирует наших детей заниматься теннисом и активнее вовлекаться в спорт. Уверена, что Вас ждут ещё большие успехи, которые поспособствуют популяризации и развитию тенниса в нашей стране. Мы с воодушевлением и волнением следим за Вашими выступлениями. Уверена, что позитивная энергия всех нас поможет Вам добиться новых побед», — отметила Жанна Андреасян.
Элина Аванесян поблагодарила за тёплый приём и призналась, что она очень гордится возможностью выступать под флагом Армении. Она выразила надежду, что сможет способствовать развитию и популяризации тенниса в Армении. Теннисистка также рассказала, что накануне в Ереване она встретилась с более чем 100 детьми, провела мастер-класс, дала им советы, раздавала автографы и фотографировалась с ними.
«Мои впечатления неописуемы. Это был замечательный опыт. Здесь я получаю огромную поддержку, что очень меня воодушевляет», — призналась 22-летняя спортсменка.
Министр образования, науки, культуры и спорта сообщила, что в рамках стратегии развития физической культуры и спорта Армении на 2024–2030 годы большое внимание уделяется также развитию тенниса, и сотрудничество с профессиональными спортсменами и использование их потенциала является очень важным.
По словам исполнительного директора Фонда развития «Керон» Ванане Араркцян, за пять месяцев своей деятельности фонд уже успел реализовать несколько успешных проектов в сотрудничестве с Министерством образования, науки, культуры и спорта. Она добавила, что для них большая честь поддерживать спортивных и культурных деятелей, а также проекты, способствующие развитию и повышению репутации Армении.
На встрече также обсудили участие Элины Аванесян в предстоящих турнирах и необходимые шаги для развития тенниса в Армении.