Էլինա Ավանեսյանի այցը Հայաստան
Երիտասարդ և խոստումնալից հայ թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը գրանցել է պատմական արդյունք՝ լինելով առաջին հայ մարզիկը, ով կանաց թենիսի համաշխարհային WTA վարկանիշով ընդգրկվել է լավագույն թոփ 50-ի մեջ:
Սեպտեմբերին Էլինա Ավանեսյանը Հայաստանում էր: Թենիսիտուհին Երևանում գտնվելու 5 օրերի ընթացքում մասնակցեց մի շարք միջոցառումների՝ լի նշանակալի և անմոռանալի պահերով:
Սեպտեմբերի 16-ին «Ինկորտ» թենիսի ակումբում տեղի ունեցավ մամլո ասուլիս: «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի և ԿԳՄՍ նախարարության ջանքերով Հայաստանը ներկայացնող Ավանեսյանը ԶԼՄ-ների հետ հանդիպման ընթացքում խոսեց իր արմատների, ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու և Հայաստանը ներկայացնելու իր որոշման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի մարզիկներին ոգեշնչելու և Հայաստանում թենիսի զարգացման առաջիկա պլանների մասին:
«Շատ ուրախ եմ լինել այստեղ և անհամբերությամբ սպասում եմ բոլոր այն միջոցառումներին, որոնք պլանավորված են այս այցի շրջանակներում: Շնորհակալ եմ «Կերոն» հիմնադրամին և Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիային, ովքեր աջակցեցին իմ ՀՀ քաղաքացիության ստացման գործընթացին և հնարավորություն տվեցին հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո: Ես ամուր կապ եմ զգում Հայաստանի հետ եւ ցանկանում եմ իմ ներդրումն ունենալ հայկական թենիսի զարգացման մեջ: «Կերոն» հիմնադրամի առաջարկը միայն աջակցություն չէր ինձ, այլ հնարավորություն իրականություն դարձնել իմ բոլոր ձգտումները և իմ լուման ունենալ հայկական սպորտի զարգացման մեջ: Գիտեմ, որ Հայաստանում թենիսով զբաղվող մարզիկները շատ չեն և հուսով եմ՝ կկարողանամ մոտիվացնել նրանց, և թենիսի կորտերում ավելի շատ ՀՀ դրոշներ կտեսնենք: Կարծում եմ՝ Հայաստանի համար սա մեծ հնարավորություն կլինի»,- իր խոսքում նշեց Էլինա Ավանեսյանը:
Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Գևորկ Կարամանուկյանը հավելեց. «Մեր ֆեդերացիան շատ կարևոր համագործակցություն սկսեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի հետ, որի արդյունքում ստացվեց իրականություն դարձնել այս ամենը: Էլինան ցանկացավ հանդես կգալ ՀՀ դրոշի ներքո և ստանալ Հայաստանի քաղաքացիություն, և նրա այդ նախաձեռնությունը ողջունվեց մեր կողմից: Այսպիսով, մենք ունենք աշխարհի 50 լավագույն թենիսիստներից մեկին, որը հանդես է գալիս ՀՀ դրոշի ներքո, իսկ մի քանի տարի անց Էլինան նաև կկարողանա ընդգրկվել Հայաստանի կանանց ազգային հավաքականի կազմում: Սա շատ ոգևորիչ է մեր բոլոր երիտասարդ մարզիկների համար, որոնք կտեսնեն Էլինայի քայլերը և կձգտեն ունենալ նմանօրինակ հաջողություններ»:
Արմատներով արցախցի թենիսիտուհին անմիջապես ասուլիսից հետո ողջունեց արցախցի երեխաներին և նրանց հանձնեց «Ինկորտ» թենիսի ակումբի նվեր քարտեր, որով երեխաները հնարավորություն կունենան մեկ ամիս շարունակ անվճար հաճախել թենիսի դասընթացների:
Օրն ավարտվեց հրաշալի վարպետաց դասով, որտեղ Էլինան թենիսի երիտասարդ սիրահարների հետ կիսվեց իր հմտություններով և խորհուրդներով, ստորագրեց թենիսի գնդակներ՝ պարգևելով երեխաներին անմոռանալի հուշեր:

Визит Элины Аванесян в Армению
Молодая и перспективная армянская теннисистка Элина Аванесян достигла исторического рубежа, став первой армянской спортсменкой, вошедшей в топ-50 мирового рейтинга WTA в женском теннисе.
В сентябре Элина Аванесян посетила Армению. Во время своего пятидневного визита в Ереван теннисистка приняла участие в нескольких мероприятиях, полных значимых и незабываемых моментов.
16 сентября состоялась пресс-конференция в теннисном клубе «InCourt». Благодаря усилиям Фонда развития «Керон», Федерации тенниса Армении и Министерства образования, науки, культуры и спорта, Аванесян, которая теперь представляет Армению, рассказала журналистам о своих корнях, своем решении получить гражданство Армении и представлять страну, а также о своих планах вдохновлять следующее поколение спортсменов и развивать теннис в Армении.
«Я очень рада быть здесь и с нетерпением жду всех мероприятий, запланированных в рамках этого визита. Я благодарна Фонду «Керон» и Федерации тенниса Армении за поддержку в процессе получения гражданства и за возможность выступать под флагом Армении. Я чувствую сильную связь с Арменией и хочу внести свой вклад в развитие армянского тенниса. Предложение Фонда «Керон» — это не просто поддержка, это возможность воплотить в жизнь все мои стремления и сыграть свою роль в развитии армянского спорта. Я знаю, что в Армении не так много теннисистов, но надеюсь, что смогу их мотивировать, и вскоре мы увидим больше армянских флагов на теннисных кортах. Думаю, это отличная возможность для Армении», — сказала Элина Аванесян.
Исполнительный директор Федерации тенниса Армении Геворг Караманукян добавил: «Наша федерация начала важное сотрудничество с Фондом развития «Керон», благодаря которому все это стало возможным. Элина выразила желание выступать под флагом Армении и получить гражданство, и мы поддержали ее инициативу. Теперь у нас есть одна из 50 лучших теннисисток мира, представляющая Армению, и через несколько лет Элина также сможет войти в состав женской национальной сборной Армении. Это вдохновляет всех наших молодых спортсменов, которые будут следить за шагами Элины и стремиться к подобным успехам».
Теннисистка, родом из Арцаха, сразу после пресс-конференции встретилась с детьми из Арцаха и вручила им подарочные сертификаты от теннисного клуба «InCourt», благодаря которым дети смогут бесплатно посещать теннисные занятия в течение одного месяца.
День завершился великолепным мастер-классом, на котором Элина поделилась своими навыками и советами с молодыми любителями тенниса, подписала теннисные мячи и подарила детям незабываемые воспоминания.