Էլինա Ավանեսյանի այցը Հայաստան
Երիտասարդ և խոստումնալից հայ թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանը գրանցել է պատմական արդյունք՝ լինելով առաջին հայ մարզիկը, ով կանաց թենիսի համաշխարհային WTA վարկանիշով ընդգրկվել է լավագույն թոփ 50-ի մեջ:
Սեպտեմբերին Էլինա Ավանեսյանը Հայաստանում էր: Թենիսիտուհին Երևանում գտնվելու 5 օրերի ընթացքում մասնակցեց մի շարք միջոցառումների՝ լի նշանակալի և անմոռանալի պահերով:
Սեպտեմբերի 16-ին «Ինկորտ» թենիսի ակումբում տեղի ունեցավ մամլո ասուլիս: «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի և ԿԳՄՍ նախարարության ջանքերով Հայաստանը ներկայացնող Ավանեսյանը ԶԼՄ-ների հետ հանդիպման ընթացքում խոսեց իր արմատների, ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու և Հայաստանը ներկայացնելու իր որոշման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի մարզիկներին ոգեշնչելու և Հայաստանում թենիսի զարգացման առաջիկա պլանների մասին:
«Շատ ուրախ եմ լինել այստեղ և անհամբերությամբ սպասում եմ բոլոր այն միջոցառումներին, որոնք պլանավորված են այս այցի շրջանակներում: Շնորհակալ եմ «Կերոն» հիմնադրամին և Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիային, ովքեր աջակցեցին իմ ՀՀ քաղաքացիության ստացման գործընթացին և հնարավորություն տվեցին հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո: Ես ամուր կապ եմ զգում Հայաստանի հետ եւ ցանկանում եմ իմ ներդրումն ունենալ հայկական թենիսի զարգացման մեջ: «Կերոն» հիմնադրամի առաջարկը միայն աջակցություն չէր ինձ, այլ հնարավորություն իրականություն դարձնել իմ բոլոր ձգտումները և իմ լուման ունենալ հայկական սպորտի զարգացման մեջ: Գիտեմ, որ Հայաստանում թենիսով զբաղվող մարզիկները շատ չեն և հուսով եմ՝ կկարողանամ մոտիվացնել նրանց, և թենիսի կորտերում ավելի շատ ՀՀ դրոշներ կտեսնենք: Կարծում եմ՝ Հայաստանի համար սա մեծ հնարավորություն կլինի»,- իր խոսքում նշեց Էլինա Ավանեսյանը:
Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Գևորկ Կարամանուկյանը հավելեց. «Մեր ֆեդերացիան շատ կարևոր համագործակցություն սկսեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի հետ, որի արդյունքում ստացվեց իրականություն դարձնել այս ամենը: Էլինան ցանկացավ հանդես կգալ ՀՀ դրոշի ներքո և ստանալ Հայաստանի քաղաքացիություն, և նրա այդ նախաձեռնությունը ողջունվեց մեր կողմից: Այսպիսով, մենք ունենք աշխարհի 50 լավագույն թենիսիստներից մեկին, որը հանդես է գալիս ՀՀ դրոշի ներքո, իսկ մի քանի տարի անց Էլինան նաև կկարողանա ընդգրկվել Հայաստանի կանանց ազգային հավաքականի կազմում: Սա շատ ոգևորիչ է մեր բոլոր երիտասարդ մարզիկների համար, որոնք կտեսնեն Էլինայի քայլերը և կձգտեն ունենալ նմանօրինակ հաջողություններ»:
Արմատներով արցախցի թենիսիտուհին անմիջապես ասուլիսից հետո ողջունեց արցախցի երեխաներին և նրանց հանձնեց «Ինկորտ» թենիսի ակումբի նվեր քարտեր, որով երեխաները հնարավորություն կունենան մեկ ամիս շարունակ անվճար հաճախել թենիսի դասընթացների:
Օրն ավարտվեց հրաշալի վարպետաց դասով, որտեղ Էլինան թենիսի երիտասարդ սիրահարների հետ կիսվեց իր հմտություններով և խորհուրդներով, ստորագրեց թենիսի գնդակներ՝ պարգևելով երեխաներին անմոռանալի հուշեր:

Elina Avanesyan’s Visit to Armenia
The young and promising Armenian tennis player, Elina Avanesyan, has achieved a historic milestone by becoming the first Armenian athlete to rank among the top 50 in the WTA women’s tennis global rankings.
In September, Elina Avanesyan visited Armenia. During her five-day stay in Yerevan, the tennis player participated in several events, filled with significant and unforgettable moments.
On September 16, a press conference was held at the “InCourt” tennis club. Thanks to the efforts of the Keron Development Foundation, the Armenian Tennis Federation, and the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport, Avanesyan, who now represents Armenia, spoke to the media about her roots, her decision to obtain Armenian citizenship and represent the country, as well as her plans to inspire the next generation of athletes and advance tennis development in Armenia.
“I am very happy to be here and eagerly look forward to all the events planned during this visit. I am grateful to the Keron foundation and the Armenian Tennis Federation for supporting my citizenship process and giving me the opportunity to compete under the Armenian flag. I feel a strong connection with Armenia and want to contribute to the development of Armenian tennis. The offer from the Keron Foundation was not just about support; it was an opportunity to turn my aspirations into reality and play a role in advancing Armenian sports. I know there aren’t many tennis players in Armenia, but I hope to motivate them, and that we’ll soon see more Armenian flags on the tennis courts. I believe this is a great opportunity for Armenia,” said Elina Avanesyan.
Gevorg Karamanukyan, Executive Director of the Armenian Tennis Federation, added, “Our federation has started an important collaboration with the Keron Development Foundation, which made all of this possible. Elina wished to compete under the Armenian flag and obtain Armenian citizenship, and we welcomed her initiative. Now, we have one of the world’s top 50 tennis players representing Armenia, and in a few years, Elina will also be able to join the Armenian women’s national team. This is very inspiring for all our young athletes, who will see Elina’s journey and strive for similar achievements.”
The tennis player, who is originally from Artsakh, greeted children from Artsakh right after the press conference and presented them with gift cards from the “InCourt” tennis club, allowing them to attend free tennis lessons for one month.
The day concluded with a fantastic master class, during which Elina shared her skills and advice with young tennis enthusiasts, signed tennis balls, and gave the children unforgettable memories.