«Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրության փակ նախադիտումը
Երևան, Հայաստան — Սեպտեմբերի 19, 2024թ. — Սեպտեմբերի 19-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպված բացառիկ փակ միջոցառումը, որի ընթացքում հիմնադրամի հյուրերը ներկա գտնվեցին «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» պատմական ցուցահանդեսի նախադիտմանը և դարձան առաջիններից մեկը, ով ականատես եղավ Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանի առաջին ցուցադրությանը Հայաստանում:
Պատմական այս ցուցահանդեսն իրականություն դարձավ Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի միջև ձեռք բերված համաձայնության շնորհիվ և իրագործվեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի համատեղ ջանքերով: Այս բացառիկ ցուցադրության պաշտոնական մեկնարկը հանրության համար նախատեսված է սեպտեմբերի 21-ից:
Միջոցառման հյուրերին իրենց ողջույնի խոսքն ուղղեցին նախադիտման կազմակերպիչ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը և ցուցադրության գեղարվեստական հայեցակարգի ստեղծող Կարեն Բալյանը:
«Շնորհակալ եմ, որ այսօր մեզ հետ եք: Հիմնադրամն իր մի քանի ամսվա գործունեության ընթացքում իրականացրել է մի շարք ծրագրեր, որոնք բացառապես միտված են Հայաստանի զարգացմանը և հանրահռչակմանը: Ծրագրերից մեկի նախադիտմանն այսօր պատիվ ունենք գտնվելու բոլորս: Ցուցադրության այս 6 ամիսների ընթացքում նախատեսում ենք իրականացնել մայրության և կանացիության թեմայով մի շարք միջոցառումներ», — իր խոսքում նշեց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը:
Պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը հավելեց. «Չափազանց հուզված ենք մեր թանգարանում ազդարարելու շատ կարևոր ցուցահանդեսի նախադիտումը ի շնորհիվ այս ցուցադրության գլխավոր հովանավոր «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, որն առաջին իսկ օրվանից մեծ ոգևորությամբ միացավ այս գաղափարին»:
Բրիտանական թանգարանից առաջին անգամ Հայաստան բերված Անահիտ աստվածուհու գլուխն ու ձեռքը կցուցադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանում մինչև 2025թ-ի մարտի 21-ը:

Эксклюзивный закрытый показ выставки «Мать-богиня: от Анаит до Мариам»
Ереван, Армения — 19 сентября 2024 года — 19 сентября Фонд развития «Керон» организовал эксклюзивное частное мероприятие в Музее истории Армении, на котором гости получили возможность первыми увидеть историческую выставку «Мать Богиня: от Анаит до Мариам». Гости мероприятия оказались в числе первых, кому выпала возможность увидеть бронзовую статую богини Анаит, впервые представленную в Армении.
Эта историческая выставка стала возможной благодаря соглашению между Музеем истории Армении и Британским музеем, а также совместным усилиям Фонда развития «Керон», Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и фонда «Развитие культуры». Официальное открытие выставки для широкой публики состоится 21 сентября.
С приветственными речами на мероприятии выступили исполнительный директор Фонда развития «Керон» Ванане Аракцян, директор Музея истории Армении Давид Погосян, директор фонда «Развитие культуры» Карен Аветисян и автор художественной концепции выставки Карен Бальян.
«Мы признательны вам за ваше присутствие сегодня. Всего за несколько месяцев наш фонд запустил множество инициатив, направленных на развитие Армении и повышение её международной репутации. Для нас большая честь представить один из этих знаковых проектов. В течение шести месяцев работы выставки мы планируем организовать серию мероприятий, посвящённых темам материнства и женственности», — отметила Ванане Аракцян, исполнительный директор фонда.
Давид Погосян, директор Музея истории Армении, добавил: «Мы чрезвычайно рады провести предварительный показ этой важной выставки в нашем музее благодаря щедрой поддержке Фонда развития «Керон», который с энтузиазмом поддержал этот проект с самого начала».
Голова и рука богини Анаит, впервые привезённые в Армению из Британского музея, будут выставлены в Музее истории Армении до 21 марта 2025 года.