«Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրության փակ նախադիտումը
Երևան, Հայաստան — Սեպտեմբերի 19, 2024թ. — Սեպտեմբերի 19-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի ունեցավ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպված բացառիկ փակ միջոցառումը, որի ընթացքում հիմնադրամի հյուրերը ներկա գտնվեցին «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» պատմական ցուցահանդեսի նախադիտմանը և դարձան առաջիններից մեկը, ով ականատես եղավ Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանի առաջին ցուցադրությանը Հայաստանում:
Պատմական այս ցուցահանդեսն իրականություն դարձավ Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի միջև ձեռք բերված համաձայնության շնորհիվ և իրագործվեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի համատեղ ջանքերով: Այս բացառիկ ցուցադրության պաշտոնական մեկնարկը հանրության համար նախատեսված է սեպտեմբերի 21-ից:
Միջոցառման հյուրերին իրենց ողջույնի խոսքն ուղղեցին նախադիտման կազմակերպիչ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ավետիսյանը և ցուցադրության գեղարվեստական հայեցակարգի ստեղծող Կարեն Բալյանը:
«Շնորհակալ եմ, որ այսօր մեզ հետ եք: Հիմնադրամն իր մի քանի ամսվա գործունեության ընթացքում իրականացրել է մի շարք ծրագրեր, որոնք բացառապես միտված են Հայաստանի զարգացմանը և հանրահռչակմանը: Ծրագրերից մեկի նախադիտմանն այսօր պատիվ ունենք գտնվելու բոլորս: Ցուցադրության այս 6 ամիսների ընթացքում նախատեսում ենք իրականացնել մայրության և կանացիության թեմայով մի շարք միջոցառումներ», — իր խոսքում նշեց հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը:
Պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը հավելեց. «Չափազանց հուզված ենք մեր թանգարանում ազդարարելու շատ կարևոր ցուցահանդեսի նախադիտումը ի շնորհիվ այս ցուցադրության գլխավոր հովանավոր «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, որն առաջին իսկ օրվանից մեծ ոգևորությամբ միացավ այս գաղափարին»:
Բրիտանական թանգարանից առաջին անգամ Հայաստան բերված Անահիտ աստվածուհու գլուխն ու ձեռքը կցուցադրվեն Հայաստանի պատմության թանգարանում մինչև 2025թ-ի մարտի 21-ը:

Exclusive pre-opening event and preview of the “Mother Goddess: from Anahit to Mary” exhibition
Yerevan, Armenia — September 19, 2024 — On September 19, the Keron Development Foundation hosted an exclusive private event at the History Museum of Armenia, offering guests a preview of the historic exhibition, “Mother Goddess: from Anahit to Mary”. Guests were among the first to witness the bronze statue of the Goddess Anahit, making its debut appearance in Armenia.
This landmark exhibition was made possible through an agreement between the History Museum of Armenia and the British Museum, with the joint efforts of the Keron Development Foundation, the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, and the “Cultural Development” foundation. The exhibition will officially open to the public on September 21.
The event featured welcoming remarks from Vanane Araktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation, Davit Poghosyan, Director of the History Museum of Armenia, Karen Avetisyan, Director of the “Cultural Development” foundation, and Karen Balyan, the creator of the exhibition’s artistic concept.
“We are grateful to have you with us today. In just a few short months, the foundation has launched several initiatives aimed at Armenia’s development and international recognition. Today, we are honored to preview one of these landmark projects. During the six months of this exhibition, we plan to host a series of events focused on the themes of motherhood and femininity,” said Vanane Araktsyan, Executive Director of the foundation.
Davit Poghosyan, Director of the History Museum, expressed his excitement: “We are thrilled to host the preview of such a significant exhibition at our museum, made possible by the generous support of the Keron Development Foundation, which embraced this project with great enthusiasm from the very beginning.”
The head and hand of the Goddess Anahit, brought to Armenia for the first time from the British Museum, will be on display at the History Museum of Armenia until March 21, 2025.