Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանն առաջին անգամ կցուցադրվի Հայաստանում
Երևան, Հայաստան — Սեպտեմբերի 6, 2024թ. — «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը, համագործակցելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի և Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ, ուրախությամբ հայտարարում է բացառիկ մշակութային իրադարձության մասին: Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանը, որը ներկայումս պահվում է Բրիտանական թանգարանում, շուտով կժամանի Հայաստան և առաջին անգամ կցուցադրվի Երևանում «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» խորագրով պատմական ցուցադրության շրջանակներում։ Ցուցահանդեսը կբացվի 2024 թ.-ի սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ Անկախության օրը, Հայաստանի պատմության թանգարանում և կշարունակվի մինչև 2025 թ.-ի մարտի 21-ը:
Այսօր ստորագրված հուշագիրը նշանավորում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի և Հայաստանի պատմության թանգարանի միջև համագործակցության պաշտոնական մեկնարկը: Հուշագրի նպատակն է ոչ միայն հարստացնել և աշխուժացնել մշակութային կյանքը Հայաստանում, այլև հայ և միջազգային այցելուներին բացառիկ հնարավորություն ընձեռել ծանոթանալու մշակութային պատմության կարևոր նմուշների հետ:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արաքցյանը նշեց. «Մեր հիմնադրամն իր գործունեության հինգ ամիսների ընթացքում արդեն հասցրել է իրագործել է մի քանի հաջողված նախագծեր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ: Մենք ուրախ ենք նախարարության հետ ևս մեկ և Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ առաջին համագործակցության համար: Մեզ համար շատ ուրախալի և խորհրդանշական է, որ ցուցահանդեսը մեկնարկելու է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրը՝ սեպտեմբերի 21-ին: Հուսով եմ, որ այս 6 ամիսների ընթացքում մեզ կհաջողվի նախարարության և պատմության թանգարանի հետ համատեղ իրագործել մի շարք ծրագրեր ցուցահանդեսին շրջանակներում, որոնց մասին առավել մանրամասն կտեղեկացնենք»:

Бронзовая статуя богини Анаит впервые будет выставлена в Армении
Ереван, Армения — 6 сентября 2024 года — Фонд развития «Керон» в сотрудничестве с Министерством образования, науки, культуры и спорта, фондом «Культурного развития» и музеем истории Армении, с радостью объявляет об исключительном культурном событии. Бронзовая статуя богини Анаит, которая в настоящее время хранится в Британском музее, вскоре прибудет в Армению и впервые будет выставлена в Ереване в рамках исторической выставки под названием «Мать Богиня: от Анаит до Мариам». Выставка откроется 21 сентября 2024 года, в День независимости в Историческом музее Армении и продлится до 21 марта 2025 года.
Подписанный сегодня меморандум ознаменует официальное начало сотрудничества между фондом развития «Керон», Министерством образования, науки, культуры и спорта, фондом «Культурного развития» и Музеем истории Армении. Цель этого партнерства — не только обогатить и оживить культурную жизнь в Армении, но и предоставить местным и международным посетителям уникальную возможность ознакомиться с важными культурными артефактами.
Исполнительный директор Фонда развития «Керон» Ванане Аракцян отметила. «За пять месяцев своей деятельности наш фонд уже успел реализовать несколько успешных проектов с Министерством образования и культуры РА. Мы рады очередному сотрудничеству с министерством и первому сотрудничеству с Музеем истории Армении. Для нас очень радостно и символично, что выставка откроется в День независимости Республики Армения, 21 сентября. Надеюсь, что за эти 6 месяцев мы сможем совместно с Министерством и Историческим музеем реализовать ряд проектов в рамках выставки, о которых мы сообщим вам более подробно».