Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանն առաջին անգամ կցուցադրվի Հայաստանում
Երևան, Հայաստան — Սեպտեմբերի 6, 2024թ. — «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը, համագործակցելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի և Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ, ուրախությամբ հայտարարում է բացառիկ մշակութային իրադարձության մասին: Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանը, որը ներկայումս պահվում է Բրիտանական թանգարանում, շուտով կժամանի Հայաստան և առաջին անգամ կցուցադրվի Երևանում «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» խորագրով պատմական ցուցադրության շրջանակներում։ Ցուցահանդեսը կբացվի 2024 թ.-ի սեպտեմբերի 21-ին՝ ՀՀ Անկախության օրը, Հայաստանի պատմության թանգարանում և կշարունակվի մինչև 2025 թ.-ի մարտի 21-ը:
Այսօր ստորագրված հուշագիրը նշանավորում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի և Հայաստանի պատմության թանգարանի միջև համագործակցության պաշտոնական մեկնարկը: Հուշագրի նպատակն է ոչ միայն հարստացնել և աշխուժացնել մշակութային կյանքը Հայաստանում, այլև հայ և միջազգային այցելուներին բացառիկ հնարավորություն ընձեռել ծանոթանալու մշակութային պատմության կարևոր նմուշների հետ:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արաքցյանը նշեց. «Մեր հիմնադրամն իր գործունեության հինգ ամիսների ընթացքում արդեն հասցրել է իրագործել է մի քանի հաջողված նախագծեր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ: Մենք ուրախ ենք նախարարության հետ ևս մեկ և Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ առաջին համագործակցության համար: Մեզ համար շատ ուրախալի և խորհրդանշական է, որ ցուցահանդեսը մեկնարկելու է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրը՝ սեպտեմբերի 21-ին: Հուսով եմ, որ այս 6 ամիսների ընթացքում մեզ կհաջողվի նախարարության և պատմության թանգարանի հետ համատեղ իրագործել մի շարք ծրագրեր ցուցահանդեսին շրջանակներում, որոնց մասին առավել մանրամասն կտեղեկացնենք»:

Goddess Anahit’s Bronze Statue to Make Historic Debut in Armenia
Yerevan, Armenia — September 6, 2024 — The Keron Development Foundation, in partnership with the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport, Cultural Development Foundation and the History Museum of Armenia, is excited to unveil a landmark cultural event. The magnificent bronze statue of Goddess Anahit, currently held at the British Museum, will soon arrive in Armenia for its first-ever display in Yerevan. This historic exhibition, titled “Mother Goddess: from Anahit to Mary”, will open on September 21, 2024, the Independence Day of RA, at the History Museum of Armenia and will run until March 21, 2025.
The memorandum signed today marks the official launch of a dynamic collaboration between the Keron Development Foundation, the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport, Cultural Development Foundation and the History Museum of Armenia. This partnership aims to breathe new life into Armenia’s cultural landscape and offer both local and international visitors an exclusive chance to explore these significant cultural treasures.
Vanane Araktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation, stated: “In just five months since the foundation’s inception, we have successfully executed several projects in collaboration with the Ministry of Education, Science, Culture, and Sport of Armenia. We are delighted to continue our partnership with the ministry and embark on our first collaboration with the History Museum of Armenia. It is both exciting and symbolic that the exhibition will commence on the Independence Day of the Republic of Armenia, September 21. We are confident that over the next six months, we will organise several key initiatives in collaboration with the ministry and the museum as part of this exhibition. Further details about these programs will be shared in due course.”