History museum of Armenia
Պահպանել և խթանել հայկական մշակութային ժառանգությունը՝ տեղացիներին և զբոսաշրջիկներին առաջարկելով եզակի հնարավորություն ծանոթանալու հայկական պատմության և արվեստի նշանակալի արժեքներից մեկին։ Միաժամանակ ընդգծել հայաստանյան և միջազգային մշակութային հաստատությունների արդյունավետ համագործակցությունը, որը ճանապարհ է բացում ապագա մշակութային փոխանակումների և ցուցահանդեսների համար
Գործընկերներ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարություն, Հայաստանի պատմության թանգարան, Մշակույթի զարգացման հիմնադրամ, Բրիտանական թանգարան
Սեպտեմբեր 21, 2024 — Ապրիլի 10, 2025
Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանն առաջին անգամ ցուցադրվեց Հայաստանի պատմության թանգարանում  «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» խորագրով պատմական ցուցադրության շրջանակներում: Անահիտի արձանը, որը պահվում է Բրիտանական թանգարանում, ոչ միայն հին հայկական արվեստի հազվագյուտ պահպանված օրինակ է, այլև հայկական մշակութային ինքնության և պատմական ժառանգության հզոր խորհրդանիշ:
Անահիտ աստվածուհին, որպես պտղաբերության, մայրության և իմաստության խորհրդանիշ, նշանակալից տեղ է զբաղեցնում հայոց պատմության, դիցաբանության և մշակույթի մեջ։ Նրա բրոնզե արձանի բեկորները՝ գլուխն ու ձեռքը, պատահաբար հայտնաբերվել են 1872 թվականին Սադակ քաղաքում: Բրիտանական թանգարանի տվյալներով՝ գլուխը ճանապարհորդել է Կոստանդնուպոլսով և Իտալիայով, այնուհետև ձեռք է բերվել դիլեր Ալեսանդրո Կաստելանիի կողմից, ով էլ ի վերջո վաճառել է այն Բրիտանական թանգարանին: Մի քանի տարի անց ձեռքը նույնպես ներկայացվել է թանգարանին։
Այս բացառիկ ցուցադրությունը իրականություն է դարձել Հայաստանի պատմության թանգարանի և Բրիտանական թանգարանի միջև ձեռք բերված համաձայնության շնորհիվ և նշանակալից իրադարձություն է Հայաստանի մշակութային կյանքում՝ վերադարձնելով հայկական ժառանգության այս կարևոր խորհրդանիշը  հայրենիք՝ թեկուզ ժամանակավոր:
Anahit bronze statue
ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅԱՆ  ԲԱՑԱՌԻԿ ՆԱԽԱԴԻՏՈՒՄ
Սեպտեմբերի 19, 2024
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպված բացառիկ փակ միջոցառում  Հայաստանի պատմության թանգարանում, որի ընթացքում հիմնադրամի հյուրերը ներկա գտնվեցին «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» պատմական ցուցահանդեսի նախադիտմանը և դարձան առաջիններից մեկը, ով  ականատես եղավ Անահիտ աստվածուհու բրոնզաձույլ արձանի առաջին ցուցադրությանը Հայաստանում:
ԱՍՏՂԱՅԻՆ ԳԻԴԵՐ
Նոյեմբեր 2024 – Մարտ 2025
Ներգրավել լայն և բազմազան զանգվածների այցելել ցուցադրությանը՝ օգտագործելով հայտնի հայ աստղերի ժողովրդականությունը և ազդեցությունը:
ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ AZAT MARD-Ի ՀԵՏ​
Հոկտեմբեր 2024 – Մարտ 2025​
«Կերոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ իրականացվեց AZAT MARD հայկական բրենդի և Բրիտանական թանգարանի միջև համագործակցություն, որի արդյունքում կստեղծվի Անահիտ աստվածուհու շապիկների բացառիկ շարք՝ համադրելով մշակութային ժառանգությունն ու ժամանակակից դիզայնը։​

Историческая выставка бронзовой статуи богини Анаит в Армении
Сохранить и популяризировать армянское культурное наследие, предоставляя местным жителям и туристам уникальную возможность познакомиться с важным артефактом армянской истории и искусства. Одновременно — подчеркнуть успешное сотрудничество между армянскими и международными культурными институтами, открывающее путь к будущим глобальным культурным обменам и выставкам
Партнеры: Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, Музей истории Армении, Фонд культурного развития, Британский Музей
Продолжительность: Сентябрь 21, 2024 — 10 апрель, 2025
Бронзовая статуя богини Анаит, которая в настоящее время хранится в Британском музее, впервые будет выставлена в Историческом музее Армении в рамках исторической выставке под названием «Мать Богиня: от Анаит до Мариам». Статуя Анаит является не только редким примером древнего армянского искусства, но и мощным символом армянской культурной идентичности и исторического наследия.
Богиня Анаит, почитаемая как символ плодородия, материнства и мудрости, занимает важное место в армянской истории, мифологии и культуре. Ее бронзовая статуя была случайно обнаружена в 1872 году в городе Садак, а фрагменты, включая голову и руку, прошли через Константинополь и Италию, прежде чем быть приобретенными Британским музеем. Голова была куплена у дилера Алессандро Кастеллани, а затем рука также была передана в музей.
Эта уникальная выставка стала возможной благодаря соглашению между Музеем истории Армении и Британским музеем и знаменует собой важное событие в культурной жизни Армении, возвращая этот ключевой элемент армянского наследия на родину, пусть и на непродолжительное время.
Фонд развития «Керон» оказал поддержку в организации выставки в Армении, тем самым предоставив местным и зарубежным посетителям возможность вблизи увидеть мощный символ культурной идентичности и исторического наследия Армении.
ЭКСКЛЮЗИВНОЕ ПРЕДВАРИТЕЛЬНОЕ ОТКРЫТИЕ И ПРЕДПРОСМОТР ВЫСТАВКИ
19 сентября 2024
Закрытое мероприятие в Музее истории Армении, организованное для гостей фонда «Керон». Они первыми увидели историческую выставку «Мать Богиня: от Анаит до Мариам» до её официального открытия
ЭКСКУРСИИ С УЧАСТИЕМ ЗНАМЕНИТОСТЕЙ ДЛЯ ШИРОКОЙ ПУБЛИКИ
Ноябрь 2024 – март 2025
Привлечение широкой и разнообразной аудитории на выставку благодаря участию известных армянских личностей, которые проведут эксклюзивные экскурсии
СОТРУДНИЧЕСТВО С AZAT MARD
Октябрь 2024 – март 2025
Фонд «Керон» содействовал сотрудничеству между армянским брендом Azat Mard и Британским музеем. В результате появилась эксклюзивная коллекция брендированных футболок с изображением знаковой бронзовой статуи Анаит, сочетающая армянское культурное наследие и современный дизайн