ԵՊԲՀ գրադարանի վերակառուցում
Ստեղծել ժամանակակից գրադարան, որը կծառայի որպես կրկնօրինակվող մոդել՝ աջակցելով ուսանողների կրթական ձգտումներին, խթանելով գիտահետազոտական աշխատանքները և բարձրացնելով Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հեղինակությունը՝ որպես բժշկական կրթության առաջատար հաստատություն
Երևանի պետական բժշկական համալսարան, Defesche van den Putte
Հունիս 2024 – Փետրվար 2026
Երևանի պետական բժշկական համալսարանի գրադարանի վերակառուցումը նպատակ ունի այն վերափոխել ժամանակակից և ոգեշնչող ուսումնական ու հետազոտական միջավայրի: Նախագիծը ներառում է բաց և փակ դահլիճների ստեղծում, նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրում և հարմարավետ հանգստի գոտիների ձևավորում՝ ամբողջն ուղղված ուսումնական գործընթացի բարելավմանը:
Երևանի պետական բժշկական համալսարանը հայտնի է իր բարձրորակ կրթությամբ, ունի ավելի քան 8,000 ուսանող՝ ներառյալ երիտասարդներ մոտ 32 երկրներից։ Կարևորելով համալսարանի հետազոտական և ակադեմիական նյութերի տպավորիչ հավաքածուն՝ այս նախագիծը նպատակ ունի արդիականացնել գրադարանը, առավել արդյունավետ դարձնել առկա ռեսուրսների հասանելիությունը և մոտիվացնող ուսումնական միջավայր ստեղծել:
Օգոստոսին հայտարարված ճարտարապետական մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչվեց Defesche van den Putte (DVDP) նիդեռլանդական ճարտարապետական ընկերությունը, որը հայտնի է իր բազմաբնույթ նորարարական նախագծերով քաղաքաշինության, կրթական, մշակութային ոլորտներում: Նրանց նախագծերի շարքում են Ռոտերդամի Էրազմուս համալսարանի, Մաստրիխտի համալսարանի և Հաագայի թագավորական գրադարանները: Սեպտեմբերին DVDP ընկերության ներկայացուցիչների, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի և Երևանի պետական բժշկական համալսարանի միջև ստորագրվեց համագործակցության համաձայնագիր, կատարվեց շրջայց ապագա գրադարանի տարածքով և քննարկվեցին վերակառուցման աշխատանքների բոլոր մանրամասները և համագործակցության հետագա փուլերը:

Renovation of YSМU Library
To create a state-of-the-art library that serves as a replicable model, supporting students’ educational pursuits, fostering research, and elevating YSMU’s reputation as a leading institution in medical education
Yerevan State Medical University,
Defesche van den Putte
June 2024 – February 2026
The renovation of Yerevan State Medical University’s library aims to transform it into a modern, inspiring environment for learning and research. The project includes the development of open and closed halls, the integration of cutting-edge technology, and the creation of comfortable lounge areas, all designed to enhance the academic experience for students.
YSMU, renowned for its high-quality education, serves over 8,000 students, including a diverse international cohort from 32 countries. Recognizing the university’s extensive collection of research and academic materials, this project aims to modernize the library to better support students in accessing valuable information and fostering a motivated study environment.
Following the architectural competition announced in August, the Dutch architectural firm Defesche van den Putte (DVDP) has been selected as the winner. Renowned for its innovative and diverse projects across urban development, education, and cultural sectors, DVDP is set to make a significant impact with its fresh approach and creative solutions. DVDP’s portfolio includes the renovation of the libraries at Rotterdam Erasmus University, Maastricht University, and The Hague Royal Library. During the official meeting, held in September, the cooperation agreement was signed between DVDP representatives, the Keron foundation and Yerevan State Medical University, followed by a tour of the future library space. The participants discussed the detailed plans for the renovation and outlined the next phases of the collaboration.
Donate today and help build a modern, cutting-edge technology library for Armenia’s future doctors and scientists. Your support will transform YSMU’s library into a modern hub for learning and discovery.