Նոր գրադարանի նախագծով ոգեշնչված՝ ԵՊԲՀ-ը հին ձեռագիրը նվիրաբերեց Մատենադարանին
Նոյեմբերի 15-ին «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հատուկ հրավերով մասնակցեց համալսարանի համար կարևոր միջոցառմանը:
Ուսանողության օրվան ընդառաջ և բժշկական համալսարանի գրադարանի վերափոխման նախագծով ոգեշնչված` բժշկական համալսարանի ուսանողների նախաձեռնությամբ մասնավոր հավաքածուից ձեռք էր բերվել միջնադարի բնագետ-բժիշկ, մատենագիր, բառարանագիր Ամիրդովլաթ Ամասիացու «Օգուտ բժշկության»` շուրջ 300 տարի առաջ ընդօրինակված ձեռագիրը (18-րդ դար), որն այսօր համալսարանականների կողմից հանդիսավորությամբ փոխանցվեց Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտին:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը, նշանավորելով օրվա խորհուրդը, ընդգծեց, որ այս քայլը կարող է դառնալ բարի ավանդույթ այլ բուհերի ուսանողների համար ևս: «Մեծ հույսով սպասում ենք մի իրադարձության, որ ուսանողի օրվա խորհրդով նախաձեռնել ենք մենք և մեր գործընկեր «Կերոն» հիմնադրամը: Խոսքը գնում է նոր գրադարանի մասին՝ մեծ, լայն, ժամանակակից, հագեցած նորարարություններով և մեծ հույսերով: Այդտեղ կերտվելու են նոր բժիշկները, Հայաստանի բժշկագիտական մտավոր ուժը: Գրադարանը լինելու է մեր համալսարանի ուղեղը և սիրտը: Այս ամենն իհարկե միտում ունի հայացքով շրջվելու դեպի ապագա: Բայց բժշկությունը և համալսարաններն ամուր են, երբ նրանք կարողանում են հարգանքի տուրք մատուցել իրենց ուսուցիչներին և իրենց փառահեղ պատմությանը»:
Փոխանցման հանդիսավոր արարողությանը ելույթ ունեցավ նաև «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը. «Մեզ համար պատիվ է հալասարանի համար այս պատմական օրը այստեղ ներկա գտնվել: Հիմնադրամն ունի շատ կարճ՝ ընդամենը 6-7 ամսվա պատմություն, բայց այս կարճ ժամանակահատվածում մեր իրականացրած ծրագրերից մեծամասնության մասին վստահ եմ լսել եք շատերդ: Մենք ունենք մեծ երազանք՝ ներգրավելով լավագույն մասնագետների ու աշխարհահայացք փոփոխող ծրագրերի միջոցով փոխել մտածելակերպ ու միջավայր մեր երկրում: «Կերոն» նշանակում է լույս, ջահ, մոմ, իսկ մեր ծրագրերը փոքրիկ լույսի աղբյուրեր են, որոնք, մենք հավատացած ենք, միավորվելով՝ կիրականացնեն մեր երազանքը: Կրթությունը մեր փոքրիկ լույսերից թերևս ամենակարևորներից մեկն է։ Հայրս հաճախ ասում էր. «Առանց կրթության մարդիկ վերածվում են ամբոխի, որին շատ հեշտ կարելի է կառավարել»: Այս պատմական օրը և ուսանողների օրվան ընդառաջ, ես ուրախությամբ հայտնում եմ ձեզ, որ շուտով դուք կունենաք միջազգային չափանիշներին համապատասխան, թվայնացված, ժամանակակից ու ոգեշնչող մի միջավայր, որտեղ, ես վստահ եմ, կրթվելու են լավագույն մասնագետները, որոնք փոխելու են աշխարհայացք և մեզ մոտեցնելու մեր երազանքին մեկ քայլ ավելի մոտ»:
Այս պատմական օրվա շրջանակում Մատենադարանից էլ Զինվորի տուն էր փոխանցվել 17 դարում գրված «Շուխոնց ավետարան» թղթե ձեռագիր մատյանը` հնարավորություն ընձեռելով բոլոր ցանկացողներին հաղորդակցվել ձեռագիր մատյանի զորությանը:

Вдохновленный проектом новой библиотеки, ЕГМУ передал древнюю рукопись в Матенадаран
15 ноября Фонд развития «Керон» по приглашению Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ) принял участие в значимом событии.
В преддверии Дня студента и вдохновленные проектом реконструкции университетской библиотеки, студенты ЕГМУ инициировали передачу средневековой рукописи «Польза медицины» выдающегося средневекового армянского врача, ученого и писателя Амирдовлата Амасиаци. Эта рукопись, переписанная более 300 лет назад в XVIII веке, была официально передана университетом Научно-исследовательскому институту древних рукописей имени Месропа Маштоца.
Ректор ЕГМУ Армен Мурадян, подчеркивая важность события, выразил надежду, что эта инициатива вдохновит студентов других вузов. «Мы с нетерпением ждем мероприятия, которое мы инициировали совместно с нашим партнером, фондом «Керон». Речь идет о новой библиотеке — просторной, современной, инновационной, наполненной большими ожиданиями. Это место станет колыбелью будущих врачей и интеллектуальным ядром армянской медицины. Библиотека будет мозгом и сердцем нашего университета. Всё это направлено на взгляд в будущее. Однако медицина и университеты сильны тогда, когда они чтят своих учителей и славное наследие», — отметил ректор Мурадян.
Исполнительный директор фонда «Керон» Ванане Аракцян также выступила с речью. «Для нас большая честь быть частью этого исторического дня для университета. Несмотря на то, что наш фонд существует всего 6–7 месяцев, я уверена, что многие из вас уже знакомы с большинством реализованных нами программ. У нас есть большая мечта: привлекая лучших специалистов и профессионалов, а также запуская трансформационные программы, мы стремимся изменить мышление и окружающую среду в нашей стране. «Керон» означает свет, факел, свечу, а наши проекты — это маленькие источники света, которые, объединившись, сделают нашу мечту реальностью. Образование — это один из важнейших этих маленьких огоньков. Мой отец часто говорил: «Без образования люди становятся толпой, которой легко управлять». В этот исторический день, в преддверии Дня студента, мне приятно сообщить, что вскоре у вас появится современная, цифровая и вдохновляющая среда, соответствующая международным стандартам. Я уверена, что это место подготовит лучших специалистов, изменит мировоззрение и приблизит нас к нашей мечте».
В рамках этого знаменательного события Матенадаран также передал в Дом солдата бумажную рукопись чудотворное Евангелие «Шухонц» написанную в XVII веке, предоставив возможность всем желающим прикоснуться к мощи этой древней реликвии.