Նոր գրադարանի նախագծով ոգեշնչված՝ ԵՊԲՀ-ը հին ձեռագիրը նվիրաբերեց Մատենադարանին
Նոյեմբերի 15-ին «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հատուկ հրավերով մասնակցեց համալսարանի համար կարևոր միջոցառմանը:
Ուսանողության օրվան ընդառաջ և բժշկական համալսարանի գրադարանի վերափոխման նախագծով ոգեշնչված` բժշկական համալսարանի ուսանողների նախաձեռնությամբ մասնավոր հավաքածուից ձեռք էր բերվել միջնադարի բնագետ-բժիշկ, մատենագիր, բառարանագիր Ամիրդովլաթ Ամասիացու «Օգուտ բժշկության»` շուրջ 300 տարի առաջ ընդօրինակված ձեռագիրը (18-րդ դար), որն այսօր համալսարանականների կողմից հանդիսավորությամբ փոխանցվեց Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտին:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը, նշանավորելով օրվա խորհուրդը, ընդգծեց, որ այս քայլը կարող է դառնալ բարի ավանդույթ այլ բուհերի ուսանողների համար ևս: «Մեծ հույսով սպասում ենք մի իրադարձության, որ ուսանողի օրվա խորհրդով նախաձեռնել ենք մենք և մեր գործընկեր «Կերոն» հիմնադրամը: Խոսքը գնում է նոր գրադարանի մասին՝ մեծ, լայն, ժամանակակից, հագեցած նորարարություններով և մեծ հույսերով: Այդտեղ կերտվելու են նոր բժիշկները, Հայաստանի բժշկագիտական մտավոր ուժը: Գրադարանը լինելու է մեր համալսարանի ուղեղը և սիրտը: Այս ամենն իհարկե միտում ունի հայացքով շրջվելու դեպի ապագա: Բայց բժշկությունը և համալսարաններն ամուր են, երբ նրանք կարողանում են հարգանքի տուրք մատուցել իրենց ուսուցիչներին և իրենց փառահեղ պատմությանը»:
Փոխանցման հանդիսավոր արարողությանը ելույթ ունեցավ նաև «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը. «Մեզ համար պատիվ է հալասարանի համար այս պատմական օրը այստեղ ներկա գտնվել: Հիմնադրամն ունի շատ կարճ՝ ընդամենը 6-7 ամսվա պատմություն, բայց այս կարճ ժամանակահատվածում մեր իրականացրած ծրագրերից մեծամասնության մասին վստահ եմ լսել եք շատերդ: Մենք ունենք մեծ երազանք՝ ներգրավելով լավագույն մասնագետների ու աշխարհահայացք փոփոխող ծրագրերի միջոցով փոխել մտածելակերպ ու միջավայր մեր երկրում: «Կերոն» նշանակում է լույս, ջահ, մոմ, իսկ մեր ծրագրերը փոքրիկ լույսի աղբյուրեր են, որոնք, մենք հավատացած ենք, միավորվելով՝ կիրականացնեն մեր երազանքը: Կրթությունը մեր փոքրիկ լույսերից թերևս ամենակարևորներից մեկն է։ Հայրս հաճախ ասում էր. «Առանց կրթության մարդիկ վերածվում են ամբոխի, որին շատ հեշտ կարելի է կառավարել»: Այս պատմական օրը և ուսանողների օրվան ընդառաջ, ես ուրախությամբ հայտնում եմ ձեզ, որ շուտով դուք կունենաք միջազգային չափանիշներին համապատասխան, թվայնացված, ժամանակակից ու ոգեշնչող մի միջավայր, որտեղ, ես վստահ եմ, կրթվելու են լավագույն մասնագետները, որոնք փոխելու են աշխարհայացք և մեզ մոտեցնելու մեր երազանքին մեկ քայլ ավելի մոտ»:
Այս պատմական օրվա շրջանակում Մատենադարանից էլ Զինվորի տուն էր փոխանցվել 17 դարում գրված «Շուխոնց ավետարան» թղթե ձեռագիր մատյանը` հնարավորություն ընձեռելով բոլոր ցանկացողներին հաղորդակցվել ձեռագիր մատյանի զորությանը:

Inspired by the new library project, YSMU donates an ancient manuscript to the Matenadaran
On November 15, the Keron Development Foundation, at the special invitation of Yerevan State Medical University (YSMU), participated in a significant event.
Ahead of Student Day and inspired by the university’s library renovation project, YSMU students spearheaded an initiative to acquire a medieval manuscript titled “The Benefits of Medicine” by the renowned medieval physician, naturalist, scholar, and lexicographer Amirdovlat Amasiatsi. This manuscript, copied over 300 years ago in the 18th century, was officially donated by the university to the the Research Institute of Ancient Manuscripts named after Mesrop Mashtots.
YSMU Rector Armen Muradyan, highlighting the importance of the occasion, expressed hope that this initiative could inspire students of other universities as well. “We are eagerly anticipating an event we initiated together with our partner, the Keron Foundation, in celebration of Student Day. This is about the new library—spacious, modern, innovative, and filled with great expectations. It will be the birthplace of future doctors and the intellectual core of Armenia’s medical profession. The library will serve as the brain and heart of our university. All of this is aimed at looking toward the future. However, medicine and universities are strong when they honor their teachers and glorious history,” said Rector Muradyan.
Vanane Araktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation, also made a speech during the ceremony. “It is an honor for us to be part of this historic day for the university. Though the foundation has only been operational for 6-7 months, I believe many of you are already familiar with the majority of the programs we’ve implemented. We have a big dream: by engaging the best talent and professional and launching transformative programs, we aim to change the mindset and environment in our country. ‘Keron’ means light, torch, and candle, and our projects are small sources of light that, when combined, will make our dream a reality. Education is one of these vital small lights. My father often said, ‘Without education, people become a crowd that is easily controlled.’ On this historic day, ahead of Student Day, I am pleased to announce that soon you will have a modern, digital, and inspiring environment that meets international standards. I am confident it will produce the best experts, shift worldviews, and bring us closer to our dream.”
As part of this momentous occasion, the Matenadaran also transferred a paper manuscript of the Shukhonts Avetaran, written in the 17th century, to the Soldier’s House, providing an opportunity for all who are interested to connect with the enduring power of this ancient manuscript.