«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի այս տարվա վերջին համագործակցությունը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ հուշագրի ստորագրումն էր, որը նոր նախաձեռնությունների սկիզբ կդառնա։
Հուշգիրը ստորագրել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ու «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
Հուշագիրն ամրագրում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև համագործակցության ուղղությունները ՀՀ պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում։
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր միջոցառմանը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը վստահություն է հայտնել, որ «Կերոն» հիմնադրամի հետ հաստատված համագործակցությունը սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավման գործում նոր նախաձեռնությունների սկիզբ կդառնա։
«Այս հուշագիրը գրասենյակի և հիմնադրամի ընդհանուր տեսլականի արտացոլումն է։ Այն միտված է համագործակցության հաստատմանը գրասենյակի առանցքային «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում՝ հնարավորություն ընձեռելով թիրախային ոլորտներում ներգրավել բարձր մասնագիտական որակներ ունեցող սփյուռքահայերի», — ընդգծել է Զարեհ Սինայանը։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեր Վանանե Արարքցյանն իր հերթին ընդգծել է, որ հիմնադրամը պատրաստ է այս համագործակցության շրջանակում շարունակել իր ներդրումը համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման և նոր ծրագրերի մշակման գործում՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման։
«Մենք ուրախ ենք համագործակցել «իԳործ» ծրագրի հետ, քանի որ այն լիովին համահունչ է մեր հիմնադրամի առաքելությանը՝ ներգրավել լավագույն մասնագետներին Հայաստանում և խթանել նրանց մասնակցությունը երկրի առաջընթացին», — նշել է Վանանե Արարքցյանը։Այս տարի արդեն հիմնադրամն իր գլխավոր «Talent Pool» նախագծի շրջանակում և «իԳործ» ծրագրի հետ համագործակցությամբ Հայաստան է հրավիրել նյույորքաբնակ երաժիշտ, երգահան և պրոդյուսեր Տաթև Եղիազարյանին, ով այժմ ապրում է Հայաստանում և իր փորձառությամբ աջակցում պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին։

Фонд развития «Керон» и Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры подписали меморандум о сотрудничестве
Последним сотрудничеством Фонда развития «Керон» в этом году стало подписание меморандума с Аппаратом главного уполномоченного по делам диаспоры РА, что прокладывает путь для новых инициатив.
Меморандум был подписан главным уполномоченным по делам диаспоры Заре Синаняном и исполнительным директором фонда развития «Керон» Ванане Араркцян.
Меморандум определяет основные направления сотрудничества в рамках программы «iGorts», которая направлена на привлечение специалистов армянской диаспоры к работе в системе государственного управления РА.
На торжественной церемонии подписания Заре Синанян выразил уверенность в том, что сотрудничество с фондом «Керон» станет отправной точкой для реализации новых инициатив, направленных на использование профессионального потенциала диаспоры.
«Этот меморандум отражает общее видение Офиса и Фонда и направлен на укрепление сотрудничества в рамках ключевой программы «iGorts», предоставляющей возможность привлечения специалистов из диаспоры, обладающих высокими профессиональными навыками, к развитию целевых отраслей Армении», – отметил Заре Синанян.
Ванане Араркцян, в свою очередь, подчеркнула готовность фонда продолжать инвестировать в реализацию совместных проектов и разработку новых программ в рамках этого сотрудничества.
«Мы рады партнерству с программой «iGorts», поскольку её цели полностью соответствуют миссии нашего фонда – привлекать лучших специалистов в Армению и содействовать их участию в прогрессе страны», – отметила Ванане Араркцян.
Партнерство уже принесло перспективные инициативы. В этом году в рамках главного проекта «Talent Pool» и в сотрудничестве с программой «iGorts» фонд пригласил нью-йоркского музыканта, композитора и продюсера Татева Егиазаряна в Армению. Сейчас она проживает в Армении и делится своим опытом, поддерживая Государственный симфонический оркестр.