«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը և Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի այս տարվա վերջին համագործակցությունը ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ հուշագրի ստորագրումն էր, որը նոր նախաձեռնությունների սկիզբ կդառնա։
Հուշգիրը ստորագրել են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ու «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
Հուշագիրն ամրագրում է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի միջև համագործակցության ուղղությունները ՀՀ պետական կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում։
Հուշագրի ստորագրման հանդիսավոր միջոցառմանը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը վստահություն է հայտնել, որ «Կերոն» հիմնադրամի հետ հաստատված համագործակցությունը սփյուռքի մասնագիտական ներուժի ներգրավման գործում նոր նախաձեռնությունների սկիզբ կդառնա։
«Այս հուշագիրը գրասենյակի և հիմնադրամի ընդհանուր տեսլականի արտացոլումն է։ Այն միտված է համագործակցության հաստատմանը գրասենյակի առանցքային «իԳործ» ծրագրի շրջանակներում՝ հնարավորություն ընձեռելով թիրախային ոլորտներում ներգրավել բարձր մասնագիտական որակներ ունեցող սփյուռքահայերի», — ընդգծել է Զարեհ Սինայանը։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեր Վանանե Արարքցյանն իր հերթին ընդգծել է, որ հիմնադրամը պատրաստ է այս համագործակցության շրջանակում շարունակել իր ներդրումը համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման և նոր ծրագրերի մշակման գործում՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման։
«Մենք ուրախ ենք համագործակցել «իԳործ» ծրագրի հետ, քանի որ այն լիովին համահունչ է մեր հիմնադրամի առաքելությանը՝ ներգրավել լավագույն մասնագետներին Հայաստանում և խթանել նրանց մասնակցությունը երկրի առաջընթացին», — նշել է Վանանե Արարքցյանը։Այս տարի արդեն հիմնադրամն իր գլխավոր «Talent Pool» նախագծի շրջանակում և «իԳործ» ծրագրի հետ համագործակցությամբ Հայաստան է հրավիրել նյույորքաբնակ երաժիշտ, երգահան և պրոդյուսեր Տաթև Եղիազարյանին, ով այժմ ապրում է Հայաստանում և իր փորձառությամբ աջակցում պետական սիմֆոնիկ նվագախմբին։

Keron development foundation and Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs partner to strengthen Diaspora engagement through iGorts program
The final collaboration of the Keron Development Foundation this year was the signing of a memorandum with the RA Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs, which will pave the way for new initiatives.
The Memorandum, signed by Zareh Sinanyan, High Commissioner for Diaspora Affairs, and Vanane Ararktsyan, Keron Development Foundation Executive Director, sets the stage for a collaborative effort to integrate Diaspora Armenian specialists into Armenia’s state administration system through the iGorts program.
The solemn signing ceremony underscored the shared vision of the Office and the Foundation to mobilize the professional potential of the Armenian Diaspora for the country’s development.
“This Memorandum is a demonstration of the common vision of the Office and the Foundation,” said Zareh Sinanyan. “It reflects our commitment to strengthening cooperation within the framework of the iGorts program, creating new opportunities to engage Diaspora specialists in Armenia’s progress.”
Echoing this sentiment, Vanane Ararktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation, emphasized the Foundation’s ongoing dedication to attracting top talent to Armenia.
“We are glad to cooperate with the iGorts program, as it aligns perfectly with our mission to bring the best specialists to Armenia and actively contribute to the nation’s advancement,” stated Vanane Ararktsyan.
The partnership has already yielded promising initiatives. This year, as part of its flagship “Talent Pool” project and in collaboration with the “iGorts” program, the foundation invited New York-based musician, composer, and producer Tatev Yeghiazaryan to Armenia. She now resides in Armenia and shares her expertise to support the State Symphony Orchestra.