«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը սկսում են համագործակցություն՝ խթանելու երաժշտական ոլորտի զարգացումը Հայաստանում
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ կնքել է համագործակցության հուշագիր‚ որը ստորագրել են հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանն ու նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Համագործակցությունն ուղղված է արտասահմանցի երաժիշտների ու արվեստի կառավարման մասնագետների՝ Հայաստան հրավիրելուն և նրանց մասնագիտական ներուժը երաժշտական ոլորտի զարգացմանը ծառայեցնելուն։
Այս համագործակցության շնորհիվ Հայաստան կժամանեն պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ, որոնք կդասավանդեն հանրակրթական դպրոցներում, հանդես կգան նվագախմբի կազմում, մասնագիտական դասընթացներ կանցկացնեն շնորհաշատ աշակերտների հետ՝ կիսվելով իրենց գիտելիքներով և փորձով:
«Հրավիրված մասնագետները կլրացնեն ու կբազմազանեցնեն այն հարուստ փորձը‚ որ կա Հայաստանում։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործունեության հիմքում հենց աշխարհում առկա լավագույն փորձը Հայաստան բերելն ու այդպիսով հաջողված փորձի տարածումն է՝ ուժեղացնելով և ընդլայնելով դրա ազդեցությունը մեր երկրի տարբեր ոլորտներում։ Եվ այդ նպատակին ուղղված պիլոտային առաջին ծրագիրը մենք իրականացնում ենք Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ այս համագործակցությամբ։», — իր խոսքում նշել է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։

Фонд развития «Керон» и Государственный симфонический оркестр Армении начинают сотрудничество в целях содействия развитию музыкальной сферы в Армении
Фонд развития «Керон» подписал меморандум о сотрудничестве с Государственным симфоническим оркестром Армении. Документ подписали исполнительный директор фонда Ванане Араркцян  и художественный руководитель и главный дирижер оркестра Сергей Смбатян.
Целью сотрудничества является приглашение в Армению иностранных музыкантов и специалистов менеджмента и использование их профессионального потенциала для развития музыкальной индустрии.
В рамках этого сотрудничества профессиональные музыканты приедут в Армению, чтобы преподавать в общеобразовательных школах, выступать с оркестром и проводить профессиональные курсы для одарённых студентов, делясь своим опытом и знаниями.
«Приглашенные специалисты дополнят и разнообразят тот богатый опыт, который имеется в Армении. Основой деятельности Фонда развития «Керон» является привнесение в Армению лучшего имеющегося в мире опыта и, таким образом, распространение успешного опыта в различных сферах нашей страны. И в сотрудничестве с Государственным симфоническим оркестром Армении мы реализуем первую пилотную программу, направленную на эту цель», — отметила Ванане Араркцян, исполнительный директор Фонда развития «Керон».