«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը սկսում են համագործակցություն՝ խթանելու երաժշտական ոլորտի զարգացումը Հայաստանում
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ կնքել է համագործակցության հուշագիր‚ որը ստորագրել են հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանն ու նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Համագործակցությունն ուղղված է արտասահմանցի երաժիշտների ու արվեստի կառավարման մասնագետների՝ Հայաստան հրավիրելուն և նրանց մասնագիտական ներուժը երաժշտական ոլորտի զարգացմանը ծառայեցնելուն։
Այս համագործակցության շնորհիվ Հայաստան կժամանեն պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ, որոնք կդասավանդեն հանրակրթական դպրոցներում, հանդես կգան նվագախմբի կազմում, մասնագիտական դասընթացներ կանցկացնեն շնորհաշատ աշակերտների հետ՝ կիսվելով իրենց գիտելիքներով և փորձով:
«Հրավիրված մասնագետները կլրացնեն ու կբազմազանեցնեն այն հարուստ փորձը‚ որ կա Հայաստանում։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործունեության հիմքում հենց աշխարհում առկա լավագույն փորձը Հայաստան բերելն ու այդպիսով հաջողված փորձի տարածումն է՝ ուժեղացնելով և ընդլայնելով դրա ազդեցությունը մեր երկրի տարբեր ոլորտներում։ Եվ այդ նպատակին ուղղված պիլոտային առաջին ծրագիրը մենք իրականացնում ենք Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ այս համագործակցությամբ։», — իր խոսքում նշել է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։

Keron development foundation and the Armenian State Symphonic Orchestra initiated a partnership to promote the growth of the music sector in Armenia
Keron development foundation and the Armenian State Symphonic Orchestra have formalized their partnership through a memorandum of cooperation. The agreement was signed by Vanane Ararktsyan, Executive Director of the foundation, and Sergey Smbatyan, Artistic Director and Chief Conductor of the Orchestra.
This collaboration seeks to invite international musicians and art management experts to Armenia, leveraging their specialized knowledge and experience to further the development of the music industry.
As part of this initiative, accomplished musicians will travel to Armenia to offer instruction in public schools, participate in orchestral performances, and lead advanced workshops for gifted students, sharing their extensive knowledge and expertise. “The presence of these specialists will enhance and diversify the rich musical heritage of Armenia. The core mission of Keron development foundation is to introduce the world’s best practices to Armenia, thereby expanding and strengthening their impact across various sectors. This partnership with the Armenian State Symphonic Orchestra marks the launch of our first pilot program towards that goal,” stated Vanane Ararktsyan, Executive Director of the foundation.