«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը մեկնարկել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի գրադարանի վերակառուցման նախագիծը
Երևան, Հայաստան — Սեպտեմբերի 25, 2024թ. — «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը մեկնարկել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի (ԵՊԲՀ) գրադարանի վերակառուցման նախագիծը՝ որպես Հայաստանում կրթության խթանմանը և կրթական ներուժի զարգացմանն ուղղված եզակի ծրագիր:
Միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր գրադարանը հավակնում է դառնալ գիտելիքի, հետազոտության եւ հաղորդակցման դինամիկ և ժամանակակից կենտրոն: Ստեղծելով հարմարավետ ենթակառուցվածքներ ու միջավայր՝ գրադարանը կգրավի ուսանողների և գիտական հանրության ուշադրությունը և կխթանի ոչ միայն ուսուցումը, այլև հետազոտական աշխատանքների նկատմամբ հետաքրքրությունը:
Արդյունքում, ԵՊԲՀ-ն կամրապնդի իր հեղինակությունը որպես կրթության զարգացման գործում էական ներդրում ունեցող համալսարան։
Այս տարվա հունիսից հիմնադրամն ակտիվ համագործակցել է համալսարանի հետ՝ կազմակերպելով հատուկ հանդիպումներ և քննարկումներ ուսանողների ու ԲՈՒՀ-ի աշխատակազմի հետ: Նրանց շրջանում անցկացվել է նաև հարցում, և հնչած կարծիքները, ցանկություններն ու պահանջները հաշվի են առնվել գրադարանի վերափոխման գաղափարի ձեւակերպման, տեխնիկական առանձնահատկությունների և հիմնական բաղադրիչների մշակման ժամանակ։
Օգոստոսին հայտարարված ճարտարապետական մրցույթին մասնակցեցին մի շարք ընկերություններ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներից, որոնք ներկայացրին տրամադրված տեխնիկական պահանջներին համապատասխան իրենց առաջարկները: Մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչվեց Defesche van den Putte (DVDP) նիդեռլանդական ճարտարապետական ընկերությունը, որը հայտնի է իր բազմաբնույթ նորարարական նախագծերով քաղաքաշինության, կրթական, մշակութային ոլորտներում: Նրանց նախագծերի շարքում են Ռոտերդամի Էրազմուս համալսարանի, Մաստրիխտի համալսարանի, Հաագայի թագավորական գրադարանների վերակառուցման աշխատանքները, ինչպես նաև Տվենտեի համալսարանի և դրա TechMed կենտրոնի, Ամստերդամի Էմմա մանկական հիվանդանոցի վերանորոգումը և այլն:
Այսօր տեղի ունեցավ պաշտոնական հանդիպում «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի և DVDP ճարտարապետական կազմակերպության ներկայացուցիչների միջև, որի ընթացքում ստորագրվեց համագործակցության համաձայնագիր, կատարվեց շրջայց ապագա գրադարանի տարածքով և քննարկվեցին վերակառուցման աշխատանքների բոլոր մանրամասներն և համագործակցության հետագա փուլերը:
Նոր գրադարանը կունենա ֆունկցիոնալ հարամարավետ տարածքներ, հանգստի գոտիներ, գրքերի պահման ժամանակակից համակարգեր և թվային տեխնոլոգիաներ՝ ապահովելով տվյալների բազաներից և ռեսուրսներից օգտվելու առավել արդյունավետ պայմաններ:
«Մենք ուրախ ենք նախաձեռնել Երևանի պետական բժշկական համալսարանի գրադարանի վերակառուցման այս կարևոր ծրագիրը, որը, մեր համոզմամբ, կդառնա եզակի նախագիծ Հայաստանում և կնպաստի համալսարանի կրթական ներուժի զարգացմանը: Մեր նպատակն է ստեղծել մի միջավայր, որը կծառայի որպես գիտելիքի և համագործակցության դինամիկ կենտրոն, որտեղ կրթությունը և հետազոտական աշխատանքը կխթանվեն առաջադեմ տեխնոլոգիաներով և հարմարավետ ենթակառուցվածքներով՝ նպաստելով ապագա մասնագետների զարգացմանը և համալսարանի հեղինակության բարձրացմանը», — իր խոսքում նշեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը:
«Մեզ համար կարևոր օր է. համալսարանն իր որդեգրած առաքելության համաձայն՝ իրականացնում է մի շարք ծրագրեր: Մասնավորապես, քննարկելու ենք մեզ հետ համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ «Կերոն» հիմնադրամի կողմից գրադարանի ստեղծումը»,- ասաց ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը` ընդգծելով, որ ԲՈւՀ-ի համար կարևոր է միջազգային բնագավառում հուսալի գործընկերներ ունենալը:

Фонд развития «Керон» запустил уникальный проект реконструкции библиотеки Ереванского государственного медицинского университета
Yerevan, Armenia – September 25, 2024 – The Keron Development Foundation has initiated the renovation of the Yerevan State Medical University (YSMU) library as a landmark project aimed at advancing education and enhancing academic potential in Armenia.
Ереван, Армения – 25 сентября 2024 г. – Фонд развития «Керон» инициировал реконструкцию библиотеки Ереванского государственного медицинского университета (ЕГМУ), как значимый проект, направленный на развитие образования и повышение академического потенциала в Армении.
Новая библиотека, спроектированная в соответствии с международными стандартами, стремится стать современным и динамичным центром знаний, исследований и сотрудничества. Благодаря передовой инфраструктуре и комфортной среде, библиотека будет привлекать как студентов, так и академическое сообщество, способствуя не только обучению, но и развитию интереса к научным исследованиям. Этот проект еще больше укрепит позицию ЕГМУ как ключевого участника в развитии образования.
С июня этого года фонд активно сотрудничает с университетом, организуя специальные встречи и обсуждения с участием студентов и преподавателей. Также был проведен опрос среди участников, и их отзывы, пожелания и потребности были учтены при формировании концепции трансформации библиотеки, а также при разработке её технических характеристик и основных компонентов.
В августе в архитектурном конкурсе приняли участие разные компании из Армении и других стран, представившие свои предложения в соответствии с заданными техническими требованиями. Победу одержала голландская архитектурная компания Defesche van den Putte (DVDP), известная своими инновационными и разнообразными проектами в области городского планирования, образования и культуры. В портфолио DVDP входят такие проекты, как реконструкция библиотек Роттердамского университета Эразма, Маастрихтского университета, Королевской библиотеки Гааги, а также проекты в Университете Твенте, Центре TechMed и детской больнице Эммы в Амстердаме.
Сегодня состоялась официальная встреча между представителями Фонда развития «Керон», Ереванского государственного медицинского университета и архитектурной фирмы DVDP. Во время встречи было подписано соглашение о сотрудничестве, а также проведен осмотр будущего пространства библиотеки. Участники обсудили детализированные планы реконструкции и наметили следующие этапы сотрудничества.
Новая библиотека будет оснащена функциональными и комфортными пространствами, зонами отдыха, современными системами хранения книг и цифровыми технологиями, что обеспечит более эффективный доступ к базам данных и ресурсам.
«Мы рады инициировать этот важный проект по реконструкции библиотеки Ереванского государственного медицинского университета, который, по нашему мнению, станет уникальной инициативой в Армении и будет способствовать развитию образовательного потенциала университета. Наша цель — создать среду, которая станет динамичным центром знаний и сотрудничества, где образование и исследования будут поддерживаться передовыми технологиями и комфортной инфраструктурой, способствуя развитию будущих профессионалов и укреплению репутации университета», — заявила исполнительный директор Фонда развития «Керон» Ванане Араркцян.
«Сегодня для нас важный день. В соответствии с миссией университета, мы реализуем ряд программ. В частности, мы обсудим создание библиотеки в сотрудничестве с фондом «Керон» в рамках нашего меморандума о сотрудничестве», — отметил ректор ЕГМУ Армен Мурадян, отметив, что наличие надёжных международных партнёров играет важную роль для университета.