«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը կազմակերպեց «Կասկադի սիմֆոնիա» ֆլեշմոբը Երևանի կենտրոնում
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը, առաջնահերթություն տալով Երևանում մշակութային կյանքի ակտիվության և համայնքի ներգրավվածության բարձրացմանը և գիտակցելով այնպիսի խորհրդանշական տարածքների և մշակութային կենտրոնների կարևորությունը, ինչպիսին է Կասկադը, մայիսի 18-ին հաջողությամբ նախաձեռնեց «Կասկադի սիմֆոնիա» ֆլեշմոբը։
Թանգարանների միջազգային օրվան և համաեվրոպական «Թանգարանների գիշերին» համահունչ այս ուշագրավ իրադարձությունը ընդգծում է հիմնադրամի միտումը՝ տոնելու հայկական արվեստն ու ժառանգությունը նորարար նախաձեռնությունների միջոցով:
«Կասկադի սիմֆոնիա» ֆլեշմոբը Կասկադի խորհրդանշական տարածքը վերածեց մշակութային արտահայտման դինամիկ կենտրոնի: Իսկ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի անակնկալ ելույթը գերեց ներկաներին՝ երեկոն վերածելով երաժշտության անմոռանալի տոնի:
Այս ֆլեշմոբը վկայում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի նվիրվածության մասին՝ խթանելու մշակութային արժեքները և հիշարժան պահեր նվիրելու ինչպես բնակիչներին, այնպես էլ այցելուներին:
«Կասկադի սիմֆոնիայի» նման միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն Երևանի մշակութային արժեքների լուսաբանման գործում»,- նշում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը: «Մենք ոգևորված ենք՝ տեսնելով հանրության դրական արձագանքը և շարունակելու ենք մեր ջանքերը մեր քաղաքի մշակութային միջավայրի բարելավման գործում»:
Միջոցառումը ոչ միայն տոնեց հայկական արվեստն ու ժառանգությունը, այլև ընդգծեց Կասկադի, որպես խորհրդանշական տարածքի և մշակութային կենտրոնի կարևորությունը։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը, այս պատմական վայրը վերածելով արվեստի աշխույժ բեմի, շարունակում է հետամուտ լինել երեւանցիների կյանքը հարստացնող նորարարական մշակութային նախաձեռնություններին։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի և առաջիկա միջոցառումների մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք keronfoundation.am:

Keron Development Foundation organized a flashmob “Symphonic Cascade” in the heart of Yerevan
Keron Development Foundation, prioritizing the enhancement of cultural vibrancy and community engagement in Yerevan, and recognizing the importance of iconic spaces and cultural centers such as the Cascade, successfully initiated the “Symphonic Cascade” flashmob on May 18th.
This remarkable event, aligned with the International Day of Museums and the pan-European “Museum Night,” underscores the Foundation’s commitment to celebrating Armenian arts and heritage through innovative initiatives.
The “Symphonic Cascade” transformed the iconic Cascade into a dynamic center of cultural expression. A surprise performance by the State Symphony Orchestra of Armenia captivated attendees, turning the evening into an unforgettable celebration of music.
This flashmob is a testament to the Keron Development Foundation’s commitment to promoting cultural values, and providing memorable experiences that resonate with both residents and visitors.
“Events like ‘Symphonic Cascade’ are essential in highlighting the cultural treasures of Yerevan,” said Vanane Ararktsyan, Executive Director of Keron Development Foundation. “We are thrilled to see the positive reception from the public and are committed to continuing our efforts in enhancing the cultural environment of our city.”
The event not only celebrated Armenian arts and heritage but also reinforced the importance of iconic spaces like the Cascade as cultural hubs. By turning this historic location into a vibrant stage for the arts, the Keron Development Foundation continues to pave the way for innovative cultural initiatives that enrich the lives of Yerevan’s citizens.
For more information about the Keron Development Foundation and upcoming events, visit keronfoundation.am.