«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը սկսում է համագործակցություն «Մատենա» մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի հետ
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը սկսում է համագործակցություն «Մատենա» մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի հետ՝ նպատակ ունենալով աջակցել կրթությանը և խթանել նորարարական ու կրթական գաղափարներով համայնքի ձեւավորմանը։
«Մատենա»-ի հիմնադրման օրվանից ի վեր «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը եղել է նրա գլխավոր աջակիցը՝ ընդգծելով հիմնադրամի նվիրվածությունն ապագա առաջնորդների և կրթական նախաձեռնությունների զարգացմանը։ Այս համագործակցությունը նպատակ ունի ընդլայնելու կրթական հնարավորությունները Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս և հարթակ ստեղծելու մասնագետների միջև գիտելիքների փոխանակման համար:
«Մատենա» միջազգային դպրոցն աչքի է ընկնում իր տպավորիչ համագործակցություններով ու ծրագրերով։ Դպրոցը համագործակցում է աշխարհի լավագույն 20 բիզնես դպրոցներից 6-ի հետ՝ ըստ Financial Times-ի դասակարգման: Ավելի քան 200 կազմակերպություններ մասնակցել են «Մատենա»-ի ծրագրերին, իսկ շրջանավարտների ակումբն ունի մոտ 360 անդամ, որոնք ներգրավված են բիզնես և սոցիալական ծրագրերում: Դպրոցի գլխավոր մասնաշենքը գտնվում է Բաղրամյան փողոցի պատմական առանձնատանը, որը կառուցվել է 1940-ականներին հայ ճարտարապետ Կորյուն Հակոբյանի կողմից։ Մատենան նաև համատեղ ծրագրեր է իրականացնում ESMT Բեռլինի՝ Գերմանիայի առաջատար բիզնես դպրոցի հետ և ամեն տարի եռօրյա առաջնորդական ճամբար է անցկացնում Կիպրոսում:
Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը և տեղացի բարձրակարգ մասնագետների փորձն ու գիտելիքները ի նպաստ օգտագործելով` «Մատենա»-ն հավակնում է դառնալ մասնագիտական կրթության առաջատար կենտրոններից մեկը Հայաստանում և տարածաշրջանում։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամն աջակցում է այս առաքելությանը՝ ի սկզբանե նպաստելով դպրոցի կայացմանն ու զարգացմանը:
«Մեր համագործակցությունը «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի հետ վկայում է մեր ընդհանուր տեսլականի մասին՝ նպաստելու համայնքի ստեղծմանը, որտեղ զարգանում են կրթական և նորարարական գաղափարներ», — նշում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանե Արարքցյանը: «Մենք հավատում ենք, որ այս գործընկերությունն առանցքային դեր կխաղա ապագա առաջնորդների ձևավորման գործում, որոնք իրենց հերթին էլ կնպաստեն դրական փոփոխությունների առաջացմանը Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս»:
«Կերոն» զարգացման հիմանդրամի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք keronfoundation.am:
Մատենա Առաջնորդության և Մասնագիտական Զարգացման Միջազգային Դպրոցի մասին ավելին իմանալու համար այցելեք matena.am:

Фонд развития «Керон» начинает сотрудничество с Международной школой профессионального развития «Матена»
Фонд развития «Керон» объявляет о начале сотрудничества с Международной школой профессионального развития «Матена». Данное партнерство направлено на поддержку образования и содействие формированию сообщества с образовательными и инновационными идеями.
Фонд «Керон» является основным спонсором школы «Матена» с момента её основания, что подчеркивает его приверженность к развитию будущих лидеров и образовательных инициатив. Партнерство расширяет образовательные возможности для формирования образовательной среды в Армении и за ее пределами, а также создаёт платформу для обмена знаниями среди профессионалов.
Международная школа «Матена» выделяется своим впечатляющими сотрудничествами и инициативами: школа сотрудничает с 6 из 20 лучших бизнес-школ мира по версии рейтинга Financial Times, в её программах приняли участие представители более 200 организаций, а клуб выпускников насчитывает около 360 членов, участвующих в бизнесе и социальных программах. Главный корпус школы расположен в историческом особняке на улице Баграмяна, построенном в 1940-х годах армянским архитектором Корюном Акопяном. «Матена» также реализует совместные программы с ведущей бизнес-школой в Германии — ESMT Berlin, и ежегодно проводит трёхдневный лагерь для лидеров на Кипре.
Школа стремится стать ведущим центром профессионального образования в Армении и регионе, опираясь на международное сотрудничество и лучших местных специалистов. Фонд развития «Керон» поддерживает эту миссию, с самого начала, способствуя становлению и развитию школы.
«Наше сотрудничество с Международной школой лидерства и профессионального развития «Матена» является свидетельством нашего общего видения развития сообщества, в котором процветают образовательные и инновационные идеи», – сказала Ванане Араркцян, Исполнительный Директор Фонда развития «Керон». «Мы верим, что это партнерство сыграет ключевую роль в развитии будущих лидеров, которые будут способствовать позитивным изменениям в Армении и за ее пределами».
Дополнительная информации о Фонде развития «Керон» на официальном сайте keronfoundation.am.
Чтобы узнать больше о Международной школе лидерства и профессионального развития «Матена», посетите сайт matena.am.