«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը սկսում է համագործակցություն «Մատենա» մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի հետ
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը սկսում է համագործակցություն «Մատենա» մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի հետ՝ նպատակ ունենալով աջակցել կրթությանը և խթանել նորարարական ու կրթական գաղափարներով համայնքի ձեւավորմանը։
«Մատենա»-ի հիմնադրման օրվանից ի վեր «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը եղել է նրա գլխավոր աջակիցը՝ ընդգծելով հիմնադրամի նվիրվածությունն ապագա առաջնորդների և կրթական նախաձեռնությունների զարգացմանը։ Այս համագործակցությունը նպատակ ունի ընդլայնելու կրթական հնարավորությունները Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս և հարթակ ստեղծելու մասնագետների միջև գիտելիքների փոխանակման համար:
«Մատենա» միջազգային դպրոցն աչքի է ընկնում իր տպավորիչ համագործակցություններով ու ծրագրերով։ Դպրոցը համագործակցում է աշխարհի լավագույն 20 բիզնես դպրոցներից 6-ի հետ՝ ըստ Financial Times-ի դասակարգման: Ավելի քան 200 կազմակերպություններ մասնակցել են «Մատենա»-ի ծրագրերին, իսկ շրջանավարտների ակումբն ունի մոտ 360 անդամ, որոնք ներգրավված են բիզնես և սոցիալական ծրագրերում: Դպրոցի գլխավոր մասնաշենքը գտնվում է Բաղրամյան փողոցի պատմական առանձնատանը, որը կառուցվել է 1940-ականներին հայ ճարտարապետ Կորյուն Հակոբյանի կողմից։ Մատենան նաև համատեղ ծրագրեր է իրականացնում ESMT Բեռլինի՝ Գերմանիայի առաջատար բիզնես դպրոցի հետ և ամեն տարի եռօրյա առաջնորդական ճամբար է անցկացնում Կիպրոսում:
Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունը և տեղացի բարձրակարգ մասնագետների փորձն ու գիտելիքները ի նպաստ օգտագործելով` «Մատենա»-ն հավակնում է դառնալ մասնագիտական կրթության առաջատար կենտրոններից մեկը Հայաստանում և տարածաշրջանում։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամն աջակցում է այս առաքելությանը՝ ի սկզբանե նպաստելով դպրոցի կայացմանն ու զարգացմանը:
«Մեր համագործակցությունը «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի հետ վկայում է մեր ընդհանուր տեսլականի մասին՝ նպաստելու համայնքի ստեղծմանը, որտեղ զարգանում են կրթական և նորարարական գաղափարներ», — նշում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանե Արարքցյանը: «Մենք հավատում ենք, որ այս գործընկերությունն առանցքային դեր կխաղա ապագա առաջնորդների ձևավորման գործում, որոնք իրենց հերթին էլ կնպաստեն դրական փոփոխությունների առաջացմանը Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս»:
«Կերոն» զարգացման հիմանդրամի մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք keronfoundation.am:
Մատենա Առաջնորդության և Մասնագիտական Զարգացման Միջազգային Դպրոցի մասին ավելին իմանալու համար այցելեք matena.am:

Keron Development Foundation starts a partnership with the Matena International School of Professional Development
The Keron Development Foundation announces its partnership with the Matena International School of Professional Development. This collaboration aims to support education and foster a vibrant community of innovative and educational ideas.
Since the inception of Matena, the Keron foundation has been its primary supporter, which underscores the foundation’s dedication to advancing educational initiatives and leadership development. The partnership enhances educational opportunities to shape the educational landscape in Armenia and beyond, while also establishing a platform for knowledge exchange among professionals.
Matena International School stands out for its impressive collaborations and programs. The school partners with six of the world’s top 20 business schools, as ranked by the Financial Times. Over 200 organizations have participated in its programs, and the Matena Alumni Club has approximately 360 members involved in business and social programs.
The main campus is located in a historic mansion on Baghramyan Street, designed by the renowned Armenian architect Koryun Hakobyan in the 1940s.
Matena also implements joint programs with ESMT Berlin, Germany’s leading business school, and annually conducts a 3-day leadership camp in Cyprus.
Through international partnerships and leveraging the expertise of top local specialists, Matena aspires to become a premier center for professional education in Armenia and the region. Keron Development Foundation supports this mission, contributing from the very beginning to the school’s establishment and growth.
“Our collaboration with Matena International School of Leadership and Professional Development is a testament to our shared vision of nurturing a community where educational and innovative ideas thrive,” said Vanane Ararktsyan, Executive Director of Keron Development Foundation. “We believe that this partnership will play a pivotal role in developing future leaders who will drive positive change in Armenia and beyond.”
For more information about the Keron Development Foundation, visit keronfoundation.am.
To learn more about Matena International School of Leadership and Professional Development, visit matena.am.