«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը կմիանա «Ազնավուր» հիմնադրամին որպես գլխավոր գործընկեր
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը մեծ հպարտությամբ հայտարարում է «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ համագործակցության մասին՝ որպես Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակի տոնակատարության միջոցառումների գլխավոր գործընկեր:
Լեգենդար Շառլ Ազնավուրը, ով աշխարհով մեկ հայտնի է իր երաժշտությամբ, մարդասիրական գործունեությամբ և ամուր հայկական արմատներով, անջնջելի հետք է թողել իր անմահ երգերով և յուրօրինակ արտիստիկ ոճով։ Նրա ազդեցությունը չի ճանաչում սահմաններ ու սերունդներ՝ դարձնելով նրան հանճարեղ գործիչ ոչ միայն Ֆրանսիայում, այլև ամբողջ աշխարհում: Հայաստանում Ազնավուրին ընդունում են ոչ միայն որպես ականավոր արտիստ, այլ նաև որպես ազգային հերոս, ով սատարել և աջակցել է Հայաստանին ամենադժվարին պահերին։
Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակի կապակցությամբ «Ազնավուր» հիմնադրամը նախատեսել է մի շարք տոնակատարություններ Ֆրանսիայում, Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս: Այս միջոցառումները նպատակ ունեն հարգանքի տուրք մատուցել Ազնավուրի բազմազան ժառանգությանը և անհերքելի ազդեցությանը մշակույթի և մարդասիրական ջանքերի վրա ամբողջ աշխարհում:
Հիշատակի տոնակատարությունների կարևոր իրադարձություններից էր մայիսի 22-ին Երևանի Գաֆէսճեան քանդակների պարտեզում տեղի ունեցած բացօթյա համերգը: Միջոցառման ընթացքում հնչեցին նրա երաժշտական հանճարը ցուցադրող կատարումներ: Ֆրանսիացի ճանաչված դաշնակահար Էրիկ Բերշոն, ով երկար տարիներ նվագակցել է Ազնավուրին, հատուկ հյուրի կարգավիճակով զարդարեց համերգը՝ էլ ավելի զգացմունքային դարձնելով երեկոն:
«Ազնավուր» հիմնադրամի հետ այս համագործակցությունը մեզ թույլ է տալիս միասին նշելու Շառլ Ազնավուրի ուշագրավ կյանքն ու ներդրումը և շարունակել նրա բարեգործական ժառանգությունը», — նշեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի և «Ազնավուր» հիմնադրամի համագործակցությունն արտացոլում է այն միասնական ձգտումը, որն ուղղված է մշակութային ժառանգության արժևորմանն ու խթանմանը և մարդասիրական նպատակների առաջխաղացմանն ամբողջ աշխարհում:
Առաջիկա միջոցառումների և նախաձեռնությունների մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք keronfoundation.am։

Фонд развития «Керон» станет одним из генеральных спонсоров мероприятий Фонда «Азнавур»
Фонд развития «Керон» с гордостью объявляет о сотрудничестве с Фондом «Азнавур» в качестве генерального партнера ежегодных мероприятий, посвященных празднованию столетия Шарля Азнавура.
Шарль Азнавур, легендарная фигура, известная во всём мире благодаря своей музыке, гуманитарной деятельности и преданным армянским корням, оставил неизгладимый след своими вечными песнями и уникальным художественным стилем. Его влияние переходит границы и поколения, делая его великим символом не только во Франции, но и во всём мире. В Армении Азнавур не только отмечается как выдающийся артист, но и как национальный герой, который поддерживал Армению в трудные времена.
В рамках 100-летнего юбилея легендарного артиста Фонд «Азнавур» запланировал серию торжеств во Франции, Армении и за её пределами. Цель этих мероприятий — отдать дань уважения разнообразию наследия Ш. Азнавура и его долговечному влиянию на культуру и гуманитарные усилия по всему миру.
Одним из основных мероприятий памятных празднований стал открытый концерт, состоявшийся 22 мая в саду скульптур Гафесчяна на Каскаде в Ереване. В рамках мероприятия прозвучали бессмертные композиции демонстрирующие его музыкальную гениальность. Известный французский пианист Эрик Бершо, много лет аккомпанировавший Азнавуру, украсил вечер своим выступлением в качестве особого гостя, придав ему особую теплоту.
«Сотрудничество с Фондом «Азнавур» позволяет нам вместе отметить необыкновенную жизнь и вклад Шарля Азнавура и продолжить его филантропическое наследие», — отметила Ванане Араркцян, исполнительный директор Фонда развития «Керон».
Сотрудничество между Фондом развития «Керон» и Фондом «Азнавур» отражает общее стремление почитать культурное наследие, способствовать художественному совершенству и продвигать гуманитарные инициативы по всему миру.
Для получения дополнительной информации о предстоящих мероприятиях и инициативах посетите keronfoundation.am.