«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը կմիանա «Ազնավուր» հիմնադրամին որպես գլխավոր գործընկեր
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը մեծ հպարտությամբ հայտարարում է «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ համագործակցության մասին՝ որպես Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակի տոնակատարության միջոցառումների գլխավոր գործընկեր:
Լեգենդար Շառլ Ազնավուրը, ով աշխարհով մեկ հայտնի է իր երաժշտությամբ, մարդասիրական գործունեությամբ և ամուր հայկական արմատներով, անջնջելի հետք է թողել իր անմահ երգերով և յուրօրինակ արտիստիկ ոճով։ Նրա ազդեցությունը չի ճանաչում սահմաններ ու սերունդներ՝ դարձնելով նրան հանճարեղ գործիչ ոչ միայն Ֆրանսիայում, այլև ամբողջ աշխարհում: Հայաստանում Ազնավուրին ընդունում են ոչ միայն որպես ականավոր արտիստ, այլ նաև որպես ազգային հերոս, ով սատարել և աջակցել է Հայաստանին ամենադժվարին պահերին։
Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակի կապակցությամբ «Ազնավուր» հիմնադրամը նախատեսել է մի շարք տոնակատարություններ Ֆրանսիայում, Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս: Այս միջոցառումները նպատակ ունեն հարգանքի տուրք մատուցել Ազնավուրի բազմազան ժառանգությանը և անհերքելի ազդեցությանը մշակույթի և մարդասիրական ջանքերի վրա ամբողջ աշխարհում:
Հիշատակի տոնակատարությունների կարևոր իրադարձություններից էր մայիսի 22-ին Երևանի Գաֆէսճեան քանդակների պարտեզում տեղի ունեցած բացօթյա համերգը: Միջոցառման ընթացքում հնչեցին նրա երաժշտական հանճարը ցուցադրող կատարումներ: Ֆրանսիացի ճանաչված դաշնակահար Էրիկ Բերշոն, ով երկար տարիներ նվագակցել է Ազնավուրին, հատուկ հյուրի կարգավիճակով զարդարեց համերգը՝ էլ ավելի զգացմունքային դարձնելով երեկոն:
«Ազնավուր» հիմնադրամի հետ այս համագործակցությունը մեզ թույլ է տալիս միասին նշելու Շառլ Ազնավուրի ուշագրավ կյանքն ու ներդրումը և շարունակել նրա բարեգործական ժառանգությունը», — նշեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի և «Ազնավուր» հիմնադրամի համագործակցությունն արտացոլում է այն միասնական ձգտումը, որն ուղղված է մշակութային ժառանգության արժևորմանն ու խթանմանը և մարդասիրական նպատակների առաջխաղացմանն ամբողջ աշխարհում:
Առաջիկա միջոցառումների և նախաձեռնությունների մասին լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք keronfoundation.am։

Keron Development Foundation will become one of the main partners for the Aznavour Foundation
Keron Development Foundation is thrilled to announce the partnership with the Aznavour Foundation as the general partner for the annual events commemorating the centenary of Charles Aznavour.
Charles Aznavour, a legendary figure, known worldwide for his music, humanitarian work, and strong Armenian roots, has left an indelible mark with his timeless songs and unique artistic style. His influence transcends boundaries and generations, making him a revered icon not only in France but globally. In Armenia, Aznavour is not only celebrated as a renowned artist but also as a national hero who has supported Armenian causes in times of need.
To honor the 100th anniversary of Charles Aznavour, the Aznavour Foundation has planned a series of celebrations across France, Armenia, and beyond. These events aim to pay tribute to Aznavour’s diverse legacy and lasting impact on culture and humanitarian efforts worldwide.
One of the highlights of the commemorative festivities was an open-air concert held on May 22 at the Cafesjian Sculpture Garden in Yerevan. The event featured performances showcasing his musical genius. Renowned French pianist Erik Berchot, a close collaborator of Aznavour, graced the occasion as a special guest, adding a heartfelt touch to the evening.
“The partnership with the Aznavour Foundation allows us to celebrate the remarkable life and contributions of Charles Aznavour together and carry on his philanthropic legacy,” said Vanane Ararktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation.
The collaboration between the Keron Development Foundation and the Aznavour Foundation reflects a shared dedication to honoring cultural heritage, promoting artistic excellence, and advancing humanitarian causes globally.