«ԱՕԿՍ»-ի շենքի վերակառուցման պաշտոնական մեկնարկը տրված է
Երևանի 20-րդ դարասկզբի ճարտարապետական յուրահատուկ հուշարձաններից մեկը՝ «ԱՕԿՍ»-ի շենքը, շուտով նոր շունչ կստանա:
Նոյեմբերի 8-ին Աբովյան 3 հասցեում գտնվող այս պատմական շենքի բանալիները Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ներկայացուցիչների կողմից պաշտոնապես հանձնվեցին «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, «Զեթ Ընդ Էյ» ՍՊԸ-ի և «Maison Marom» ընկերության տնօրեններին:
Վերոհիշյալ երեք կազմակերպություններն այս տարվա օգոստոսին հաղթող էին ճանաչվել շենքի վարձակալության համար Պետական գույքի կառավարմա կոմիտեի կողմից հայտարարված մրցույթում։
Կոմիտեի ներկայացուցիչներն՝ ի դեմս հանրային կապերի պատասխանատու Արաքս Առաքելյանի և մշտադիտարկման և վերլուծության բաժնի պետ Կարեն Գալոյանի, շնորհավորեցին կազմակերպություններին, հանձնեցին շենքի բանալիները և հաջողություն մաղթեցին նախագծի իրականացման գործում։
Առաջիկա վերականգնման և բարեկարգման աշխատանքներում կներգրավվեն լիցենզավորված ճարտարապետներ, շինարարներ և ոլորտի առաջատար մասնագետներ՝ ապահովելու նախագծի պատշաճ իրականացումը: Նախագիծը նպատակ ունի պահպանել «ԱՕԿՍ»-ի շենքի պատմամշակութային արժեքը և միաժամանակ վերածել այն բացառիկ մշակութային ու ստեղծագործական տարածքի՝ համադրելով բարձր արվեստն ու նորաձևությունը:
Շենքի նոր տարածքում նախատեսվում է ստեղծել ցուցասրահներ, որոնք կներկայացնեն համաշխարհային և հայկական արվեստի լավագույն նմուշները, լյուքս դասի բրենդերի ներկայացման հարթակ, արվեստանոցներ և սրճարան:

Official Launch of “AOKS” Building Reconstruction
One of Yerevan’s unique architectural landmarks from the early 20th century, the “AOKS” building, is about to embark on a new chapter.
On November 8th, the keys to this historic building, located at 3 Abovyan Street, were officially handed over by representatives of the State Property Management Committee to the directors of the Keron Development Foundation, Z&A LLC, and Maison Marom LLC.
These three organizations were selected as winners of the lease competition announced by the State Property Management Committee in August of this year.
Representatives of the State Property Management Committee, including Head of Public Relations Araks Arakelyan and Head of the Department of Monitoring and Analysis Karen Galoyan, congratulated the organizations, handed over the keys, and wished them success in implementing the project.
The upcoming restoration and renovation works will involve licensed architects, builders, and leading industry experts to ensure the proper execution of the project. The project aims to preserve the historical and cultural value of the “AOKS” building while transforming it into a unique cultural and creative space that combines fine art and fashion.
The revitalized space will include exhibition halls showcasing the finest examples of global and Armenian art, a platform for luxury brand presentations, workshops, and a café.