«ԱՕԿՍ»-ի շենքի վերակառուցման պաշտոնական մեկնարկը տրված է
Երևանի 20-րդ դարասկզբի ճարտարապետական յուրահատուկ հուշարձաններից մեկը՝ «ԱՕԿՍ»-ի շենքը, շուտով նոր շունչ կստանա:
Նոյեմբերի 8-ին Աբովյան 3 հասցեում գտնվող այս պատմական շենքի բանալիները Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ներկայացուցիչների կողմից պաշտոնապես հանձնվեցին «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի, «Զեթ Ընդ Էյ» ՍՊԸ-ի և «Maison Marom» ընկերության տնօրեններին:
Վերոհիշյալ երեք կազմակերպություններն այս տարվա օգոստոսին հաղթող էին ճանաչվել շենքի վարձակալության համար Պետական գույքի կառավարմա կոմիտեի կողմից հայտարարված մրցույթում։
Կոմիտեի ներկայացուցիչներն՝ ի դեմս հանրային կապերի պատասխանատու Արաքս Առաքելյանի և մշտադիտարկման և վերլուծության բաժնի պետ Կարեն Գալոյանի, շնորհավորեցին կազմակերպություններին, հանձնեցին շենքի բանալիները և հաջողություն մաղթեցին նախագծի իրականացման գործում։
Առաջիկա վերականգնման և բարեկարգման աշխատանքներում կներգրավվեն լիցենզավորված ճարտարապետներ, շինարարներ և ոլորտի առաջատար մասնագետներ՝ ապահովելու նախագծի պատշաճ իրականացումը: Նախագիծը նպատակ ունի պահպանել «ԱՕԿՍ»-ի շենքի պատմամշակութային արժեքը և միաժամանակ վերածել այն բացառիկ մշակութային ու ստեղծագործական տարածքի՝ համադրելով բարձր արվեստն ու նորաձևությունը:
Շենքի նոր տարածքում նախատեսվում է ստեղծել ցուցասրահներ, որոնք կներկայացնեն համաշխարհային և հայկական արվեստի լավագույն նմուշները, լյուքս դասի բրենդերի ներկայացման հարթակ, արվեստանոցներ և սրճարան:

Официальный старт реконструкции здания «АОКС»
Одно из уникальных архитектурных сооружений Еревана начала XX века, здание «АОКС», вскоре начнет новую страницу своей истории.
8 ноября ключи от этого исторического здания, расположенного по адресу: улица Абовяна, 3, были официально переданы представителями Комитета по управлению государственным имуществом директорам Фонда развития «Керон», компании «Зет энд Эй» ООО и компании «Maison Marom».
Эти три организации были признаны победителями конкурса на аренду здания, объявленного Комитетом по управлению государственным имуществом в августе этого года.
Представители Комитета по управлению государственным имуществом, включая начальника отдела общественных связей Аракс Аракелян и начальника отдела мониторинга и анализа Карена Галояна, поздравили организации, передали ключи и пожелали успеха в реализации проекта.
Предстоящие работы по реставрации и реконструкции будут выполняться с участием лицензированных архитекторов, строителей и ведущих специалистов отрасли для обеспечения надлежащего выполнения проекта. Проект направлен на сохранение исторической и культурной ценности здания «АОКС» и его преобразование в уникальное культурное и креативное пространство, сочетающее изобразительное искусство и моду.
Обновленное пространство будет включать выставочные залы, где будут представлены лучшие образцы мирового и армянского искусства, платформу для презентаций люксовых брендов, мастерские и кафе.