«Սարյանի աստիճաններ» նախագիծը
Սարյանական ոգին ու գունապնակն այսուհետ կլինի Երևանի սրտում: Կենտրոն վարչական շրջանը, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը և «Մանե Թայլս» ընկերությունը համատեղ նախաձեռնել են Մարտիրոս Սարյանի անվան փողոցի գլխավոր աստիճանների և դրա հարակից տարածքի բարեկարգման ծրագիրը:
«Սարյանի աստիճաններ» անվանումը ստացած նախագծի շրջանակում նախատեսվում է արտացոլել մեծ նկարչի «Հայաստան» կտավը կավից պատրաստված խճանկարով, որը բաղկացած է 1620 ամբողջությամբ ձեռագործ սալիկներից:
Այսօր նախագծի իրականացման հեղինակներն աստիճաններին խորհրդանշական սալիկներ փակցրեցին՝ այսպիսով պաշտոնապես ազդարարելով ծրագրի մեկնարկը:
Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Պետրոս Պետոյանը նշեց,— «Այս նախագիծն առավել տեսանելի կդարձնի մեր մշակութային ժառանգությունը և նոր շունչ կհաղորդի Երևանին՝ համատեղելով արվեստն ու ժամանակակից մոտեցումները: Հուսով եմ, որ այս տարածքը կդառնա մեր քաղաքի ամենասիրված անկյուններից մեկը, հատկապես երիտասարդության համար՝ ստեղծելով ոգեշնչող և ստեղծագործական միջավայր»:
Պլանավորվում է նաև ժամանակակից ինստալացիայի տեղադրում և հարակից տարածքի կանաչապատում քաղաքի այդ հատվածը հետաքրքիր լուծումներով Երևանի գրավիչ վայրերից մեկը դարձնելու համար:
««Կերոն» զարգացման հիմնադրամի հիմնական ուղղությանը զուգահեռ՝ մենք աջակցում ենք այնպիսի նախաձեռնությունների, որոնք կյանքը Հայաստանում դարձնում են ավելի գրավիչ և դինամիկ: Այս ծրագրի շրջանակում մեր նպատակն է ստեղծել մի վայր, որը ոչ միայն գեղարվեստական արժեք կստեղծի՝ ներկայացնելով մշակութային ժառանգությունը նոր ձևաչափով, այլև կդառնա ժամանակակից տարածք, որը վստահ եմ՝ կսիրվի երևանցիների կողմից»,- հավելեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը:
Նախագծի մեկնարկն արդեն տրված, է և այն ավարտական տեսք կստանա մի քանի ամսից: Մանե Թայլս ընկերությունը դեռևս «Ժպտա՛, Երևան» ծրագրի մեկնարկից Երևան քաղաքում մի քանի նախագծեր է իրականացրել, որոնք միտված են ոչ միայն գեղեցկացնել և հաճելի դարձնել քաղաքը տեղացիների, այլ նաև զբոսաշրջիկների համար: «Այսօր աշխարհում շրջագայող զբոսաշրջիկները շատ գիտակ և կրթված են, ուստի դժվար է մարդկանց զարմացնել նորարարությամբ: Փոխարենը` մենք փորձում ենք վերարտադրել մեր մշակութային արժեքները և նոր ձևաչափով մատուցել հասարակությանը: Ձեռագործ յուրաքանչյուր սալիկի մեջ շատ արևի էնէրգիա կա, ինչպես և պատկերել է մեծանուն վարպետ Մարտիրոս Սարյանը: Մենք լիահույս ենք, որ բացառիկ այս անկյունը շատ սիրվելու է մարդկանց կողմից, և ձևաչափը վարակիչ է լինելու շատերիս համար: Ուստի, բոլորս պետք է զինվենք մեծագույն պատրաստակամությամբ մի լավ գործ անելու մեր քաղաքի համար: Սա մենք հայտարարում ենք ոչ միայն որպես Մանե Թայլզ ընկերության ներկայացուցիչ, այլ որպես երևանցի, քաղաքացի, հայ մարդ»:

Проект «Лестницы Сарьяна»
Дух и яркая палитра Сарьяна теперь будут присутствовать в самом сердце Еревана. Административный район Кентрон, Фонд развития «Керон» и компания «Мане Тайлс» совместно инициировали проект реконструкции главной лестницы на улице Мартироса Сарьяна и прилегающей территории.
В рамках проекта «Лестницы Сарьяна» будет установлена мозаика, изображающая картину великого художника «Армения», выполненная из 1620 полностью вручную изготовленных плиток.
Сегодня инициаторы символически установили плитки на лестнице, тем самым официально дав старт проекту.
Петрос Петоян, глава административного района Кентрон, отметил: «Этот проект сделает наше культурное наследие более видимым и вдохнет новую жизнь в Ереван, объединив искусство и современные подходы. Надеюсь, что эта территория станет одним из самых любимых уголков нашего города, особенно среди молодежи, создавая вдохновляющую и творческую атмосферу».
Проект также предусматривает установку современного арт-объекта и благоустройство прилегающей территории, что превратит эту часть города в одно из самых привлекательных и визуально уникальных мест Еревана.
«Помимо основной деятельности Фонда развития «Керон», мы поддерживаем инициативы, которые делают жизнь в Армении более привлекательной и динамичной. Этот проект направлен на создание пространства, которое не только внесет художественную ценность, переосмыслив культурное наследие, но и станет современным центром, который, я уверена, жители Еревана примут с любовью», — отметила Ванане Аракцян, исполнительный директор Фонда развития «Керон».
Проект уже начат и примет окончательный вид через несколько месяцев. Компания «Мане Тайлс» уже реализовала несколько проектов в Ереване с момента запуска программы «Улыбнись, Ереван», направленной на украшение города и создание более приятной атмосферы как для местных жителей, так и для туристов. «Современные туристы очень осведомлены и образованы, поэтому удивить их инновациями непросто. Вместо этого мы стремимся воссоздать наши культурные ценности и представить их обществу в новом формате. Каждая плитка, созданная вручную, несет в себе много солнечной энергии, как это изображал великий мастер Мартирос Сарьян. Мы надеемся, что этот уникальный уголок полюбится многим, а формат вдохновит многих из нас. Поэтому все мы должны быть готовы сделать что-то хорошее для нашего города. Мы говорим это не только как представители компании «Мане Тайлс», но и как ереванцы, граждане и армяне».