Երևանի «ԱՕԿՍ-ի շենք»-ի վերածննդի նախագծի մեկնարկը
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը, «Զեթ Ընդ Էյ» ՍՊ ընկերությունը և «Maison Marom» ՍՊ ընկերությունը մեծ ուրախությամբ հայտարարում են Երևանի հնագույն և եզակի շենքերից մեկի՝ Աբովյան 3 հասցեում գտնվող և առավել հայտնի որպես «ԱՕԿՍ-ի շենք», վերածննդի նոր նախագծի մեկնարկը։ Վերոհիշյալ երեք կազմակերպությունները հաղթող են ճանաչվել այս պատմական շենքի վարձակալության՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի կողմից հայտարարված մրցույթում:
20-րդ դարասկզբի ճարտարապետական հուշարձան հանդիսացող այս բացառիկ շենքը մինչ օրս համարվում է Երևանի լավագույն շինություններից մեկը։ Նախագիծը նպատակ ունի պահպանել շենքի պատմամշակութային արժեքը, միաժամանակ ներդնել նորարական լուծումներ, ստեղծել տարածքներ արվեստի ցուցադրությունների, նորաձևության ցուցասրահների և ստեղծագործական արվեստանոցների համար։
Նախատեսվում է ունենալ սրահներ, որտեղ կներկայացվեն ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ հայկական արվեստի լավագույն նմուշներ, լյուքս դասի հագուստի բրենդեր, կգործի արվեստանոց և սրճարան։ Նախագծի աշխատանքների իրականացման  համար կներգրավվեն լիցենզավորված ճարտարապետներ, շինարարներ ինչպես նաև նախագիծը իրագործելու համար այլ անհրաժեշտ մասնագետներ:
«Մեր հիմնական ծրագրից զատ՝ սա հիմնադրամի համար կարևորագույն նախագծերից մեկն է: Մենք մեր գործընկերների հետ միասին ոչ միայն մտադիր ենք պահպանել այս եզակի շենքը որպես պատմամշակութային կառույց, այլ նաև կստեղծենք բազմաֆունկցիոնալ տարածքներ, ինչի շնորհիվ յուրաքանչյուրը կգտնի իրեն հետաքրքրող առիթ այցելելու այս յուրօրինակ շենքը», — նշում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
Նախագիծը նպատակ ունի միավորել բարձր արվեստն ու նորաձևությունը՝ ստեղծելով յուրահատուկ մշակութային և կոմերցիոն համալիր, որը կնպաստի Երևանի մշակութային կյանքի զարգացմանը և քաղաքի միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը:

The start of the revitalization project of the “AOKS Building” in Yerevan
The Keron Development Foundation, Z&A LLC and Maison Marom company are delighted to announce the launch of a new revitalization project for one of Yerevan’s oldest and most unique buildings, located at 3 Abovyan Street, commonly known as the “AOKS Building.” These three organizations have been declared the winners of the lease competition for this historic building by the State Property Management Committee.
This exceptional building, an architectural monument from the early 20th century, remains one of the finest structures in Yerevan. The project aims to preserve the building’s historical and cultural value while incorporating innovative solutions to create spaces for art exhibitions, fashion showrooms, and creative workshops.
The project will include halls showcasing the best examples of both global and Armenian art, luxury clothing brands, as well as a workshop and café. Licensed architects, builders, and other necessary specialists will be engaged in carrying out the project.
“This is one of the most important projects for the foundation, aside from our main programs. Together with our partners, we aim not only to preserve this unique building as a historical and cultural monument but also to create multifunctional spaces that will offer something for everyone, encouraging them to visit this extraordinary building,” said Vanane Ararktsyan, Executive Director of the Keron Development Foundation.
The project’s goal is to merge high art and fashion, creating a unique cultural and commercial complex that will contribute to the development of Yerevan’s cultural life and enhance the city’s international recognition.