Երևանի «ԱՕԿՍ-ի շենք»-ի վերածննդի նախագծի մեկնարկը
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը, «Զեթ Ընդ Էյ» ՍՊ ընկերությունը և «Maison Marom» ՍՊ ընկերությունը մեծ ուրախությամբ հայտարարում են Երևանի հնագույն և եզակի շենքերից մեկի՝ Աբովյան 3 հասցեում գտնվող և առավել հայտնի որպես «ԱՕԿՍ-ի շենք», վերածննդի նոր նախագծի մեկնարկը։ Վերոհիշյալ երեք կազմակերպությունները հաղթող են ճանաչվել այս պատմական շենքի վարձակալության՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի կողմից հայտարարված մրցույթում:
20-րդ դարասկզբի ճարտարապետական հուշարձան հանդիսացող այս բացառիկ շենքը մինչ օրս համարվում է Երևանի լավագույն շինություններից մեկը։ Նախագիծը նպատակ ունի պահպանել շենքի պատմամշակութային արժեքը, միաժամանակ ներդնել նորարական լուծումներ, ստեղծել տարածքներ արվեստի ցուցադրությունների, նորաձևության ցուցասրահների և ստեղծագործական արվեստանոցների համար։
Նախատեսվում է ունենալ սրահներ, որտեղ կներկայացվեն ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ հայկական արվեստի լավագույն նմուշներ, լյուքս դասի հագուստի բրենդեր, կգործի արվեստանոց և սրճարան։ Նախագծի աշխատանքների իրականացման  համար կներգրավվեն լիցենզավորված ճարտարապետներ, շինարարներ ինչպես նաև նախագիծը իրագործելու համար այլ անհրաժեշտ մասնագետներ:
«Մեր հիմնական ծրագրից զատ՝ սա հիմնադրամի համար կարևորագույն նախագծերից մեկն է: Մենք մեր գործընկերների հետ միասին ոչ միայն մտադիր ենք պահպանել այս եզակի շենքը որպես պատմամշակութային կառույց, այլ նաև կստեղծենք բազմաֆունկցիոնալ տարածքներ, ինչի շնորհիվ յուրաքանչյուրը կգտնի իրեն հետաքրքրող առիթ այցելելու այս յուրօրինակ շենքը», — նշում է «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը։
Նախագիծը նպատակ ունի միավորել բարձր արվեստն ու նորաձևությունը՝ ստեղծելով յուրահատուկ մշակութային և կոմերցիոն համալիր, որը կնպաստի Երևանի մշակութային կյանքի զարգացմանը և քաղաքի միջազգային ճանաչելիության բարձրացմանը:

Запуск проекта возрождения здания «АОКС»a в Ереване
Фонд развития «Керон», компания ООО «Зет энд Эй» и ООО «Maison Marom» с радостью объявляют о запуске нового проекта по возрождению одного из древнейших и уникальных зданий Еревана, расположенного по адресу Абовяна, 3, более известного как здание АОКС. Указанные три организации стали победителями конкурса на аренду этого исторического здания, проведенного Комитетом по управлению государственным имуществом.
Это исключительное здание, являющееся архитектурным памятником начала 20 века, до сих пор считается одним из лучших сооружений Еревана. Проект направлен на сохранение его историко-культурной ценности, а также на внедрение инновационных решений, создание пространств для выставок искусства, модных шоурумов и творческих мастерских.
Планируется создание залов, где будут представлены лучшие образцы как мирового, так и армянского искусства, люксовые бренды одежды, будет функционировать мастерская и кафе. Для реализации работ по проекту будут привлечены лицензированные архитекторы, строители, а также другие необходимые специалисты.
«Помимо нашей основной программы, это один из важнейших проектов для фонда. Вместе с нашими партнерами мы не только намерены сохранить это уникальное здание как историко-культурный объект, но и создать многофункциональные пространства, благодаря которым каждый найдет повод посетить это уникальное здание», — отметила исполнительный директор Фонда развития Керон Ванане Араркцян.
Проект ставит своей целью объединение высокого искусства и моды, создавая уникальный культурный и коммерческий комплекс, который будет способствовать развитию культурной жизни Еревана и повышению международного признания города.