ԵՊԲՀ-ի նոր գրադարանի նախաձեռնությունը քայլ առ քայլ կյանքի է կոչվում
Աշխարհի լավագույն բուհերի գրադարանների օրինակով ԵՊԲՀ-ն՝ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ, կունենա միջազգային չափանիշներին համապատասխանող գրադարանային համալիր:
Մասշտաբային նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու ուղղությամբ ակտիվ գործընթացներ են մեկնարկել:
Հիմնադրամի թիմը` ի դեմս գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանի, Defesche van deb Putte (DVDP) ընկերությունը ներկայացնող նիդերլանդցի գլխավոր ճարտարապետներ Յեֆ վան դեն Պուտը և Փիթեր Դեֆեշը Հետբուհական և շարունակական կրթության գծով պրոռեկտոր Գառնիկ Ավետիսյանի, Կարիերայի կենտրոնի ղեկավար Խաչատուր Մարգարյանի և մյուս պատասխանատուների ուղեկցությամբ շրջեցին բուհում, տեղազզնում կատարեցին` նախատեսվող շինարարական աշխատանքների մեկնարկից առաջ վերանորոգման ենթակա տարածքներին առավել դետալային ծանոթանալու, բազմաթիվ աշխատանքային կետեր քննարկելու նպատակով:
Արտերկրից ժամանած ճարտարապետները շինարարությունն իրականացնող հայ կոլեգաների հետ, որոնց թվում են Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի 3 ուսանող, բժշկական բուհ երկրորդ այցի ընթացքում մանրամասն ծանոթացան շենքի կառուցվածքին, մուտքային և ելքային հանգույցներին, տեխնիկական այլ առաջադրանքներին վերաբերող հարցերին:
Նոր որակի կրթական միջավայր և ուսանողական տարածք ձևավորելու համար հիմնադրամի խոշոր այս պրոեկտում հաշվի է առնված ամեն մի մանրուք. բնական լուսավորությունից մինչև անվտանգության խնդիրներ, ուսանողների հոսք, հարմարավետություն:
Շրջայցին հաջորդեց հանդիպումը ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի հետ, որի ընթացքում ճարտարապետ Փիթեր Դեֆեշը համալսարանականներին ներկայացրեց ապագա գրադարանի կոնցեպտի վերջնականացված տարբերակը: Լսելով փորձառու ճարտարապետին՝ Արմեն Մուրադյանը որոշակի դիտարկումներ և առաջարկներ արեց, որոնք ինտերակտիվ քննարկման արդյունքում արժանացան հավանության, ինչը հնարավորություն կտա առավել ամբողջացնել ու կատարելագործել շինարարական նախագիծը:
«Կերոն» հիմնադրամի հետ աշխատանքային առաջիկա հանդիպումներն ու խորհրդակցությունները միջազգային փորձի վրա հիմնվելով՝ քայլ առ քայլ իրականություն կդարձնեն արդիականացված գրադարան ունենալու կարևոր նախաձեռնությունը:

The YSMU library renovation is making steady progress
In line with the libraries of the world’s leading universities, Yerevan State Medical University (YSMU) will soon feature a library complex that meets international standards, thanks to the support of the Keron Development Foundation.
Active processes are underway to bring this large-scale initiative to fruition.
The foundation’s team, led by Executive Director Vane Araktsyan, along with chief architects Yef van den Putte and Peter Defesche from Defesche van den Putte (DVDP), accompanied by Vice-Rector for Postgraduate and Continuing Education Garnik Avetisyan, Career Center Director Khachatur Margaryan, and other key stakeholders, toured the university to familiarize themselves with the areas designated for renovation prior to the commencement of construction work. Their goal was to gain a comprehensive understanding of the renovation sites and discuss various work points.
The visiting architects collaborated with their Armenian colleagues, including three students from the National University of Architecture and Construction of Armenia, to closely examine the building’s structure, entry and exit points, and address technical issues during their second visit to the medical university.
The foundation has considered every detail in this major project to create a high-quality educational environment and student space, focusing on aspects such as natural lighting, safety concerns, student flow, and overall comfort.
Following the tour, a meeting was held with YSMU Rector Armen Muradyan, during which architect Peter Defesche presented the finalized version of the future library concept to the university representatives. After discussing with the experienced architect, Armen Muradyan provided specific observations and suggestions, which were positively received during an interactive discussion, allowing for further refinement and enhancement of the construction project.
Upcoming working meetings and consultations with the Keron Foundation, grounded in international experience, will gradually turn this vital initiative to establish a modernized library into a reality.