Մեծ ձեռքբերում հայկական թենիսում. Հայաստանը կանանց միջազգային թենիսում կներկայա եվս մեկ ուժեղ մարզիկով
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը շարունակում է սպորտի զարգացմանն ուղղված իր նախաձեռնությունները՝ Հայաստանի մարզական ներուժին ավելացնելով միջազգային փորձ, տաղանդ և նոր հնարավորություններ։ Այս շրջանակում երկար բանակցություններից հետո թենիսիստուհի Ալինա Չարաևան միանում է հիմնադրամի «Տաղանդների ֆոնդ» ծրագրին։
Հիմնադրամի և Հայաստանի թենիսի ֆեդերացիայի աջակցությամբ Ալինան արդեն ստացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն և առաջիկայում միջազգային մրցաշարերում հանդես կգա Հայաստանի դրոշի ներքո։
24-ամյա Ալինա Չարաևան պրոֆեսիոնալ թենիսում հանդես եկող խոստումնալից մարզիկներից է։ Նա ծնվել է Ռուսաստանի Սամարա քաղաքում, թենիսով սկսել է զբաղվել 5 տարեկանից և տարիների ընթացքում անցել է միջազգային մրցաշարային լուրջ ուղի։ Ալինան WTA վարկանիշային աղյուսակում հասել է կարիերայի լավագույն արդյունքին և այժմ զբաղեցնում է 118-րդ հորիզոնականը: Պատանեկան տարիներին ITF Junior վարկանիշում զբաղեցրել է 12-րդ տեղը։ Նա նաև մասնակցել է «Մեծ սաղավարտի» մրցաշարերի որակավորման փուլերին՝ շարունակելով ամրապնդել իր դիրքերը կանանց միջազգային թենիսում։
Ալինա Չարաևայի միանալը «Տաղանդների ֆոնդ» ծրագրին կարևոր քայլ է Հայաստանի սպորտային ներկայության ընդլայնման տեսանկյունից։ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի համար սա ևս մեկ օրինակ է, թե ինչպես կարող է միջազգային տաղանդը դառնալ Հայաստանի զարգացման, ճանաչելիության և մարզական ապագայի մաս։
«Տաղանդների ֆոնդ» ծրագիրը հիմնադրամի առաջնային նախաձեռնությունն է, որի նպատակն է Հայաստան ներգրավել բարձրակարգ մասնագետների և տաղանդների՝ մշակույթի, սպորտի, կրթության, առողջապահության և տարածքային զարգացման ոլորտներում։ Ծրագիրը Հայաստանը ներկայացնում է որպես միջավայր, որտեղ միջազգային փորձը և անհատական ներուժը կարող են երկարաժամկետ արժեք ստեղծել։ Այս պահին ծրագրում ներգրավված են 10 մասնագետ, երկու մարզիկ և մեկ մարզային զույգ:
Ալինա Չարաևայի ներգրավումը Հայաստանի հավաքական «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի սպորտային ուղղության զարգացման շարունակական աշխատանքի կարևոր կետերից մեկն է։ Երկու տարի առաջ հիմնադրամի աջակցությամբ պրոֆեսիոնալ թենիսիստուհի Էլինա Ավանեսյանն արդեն ստացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն և 2025 թվականի մարտին նոր էջ բացել հայկական սպորտի պատմության մեջ՝ դառնալով թենիսի կանանց ասոցիացիայի (WTA) համաշխարհային դասակարգման լավագույն 40-յակում ընդգրկված առաջին հայ կին մարզիկը։ Իսկ այս տարի Հայաստանի կանանց հավաքականի ներքո Էլինան հաջողության է հասել Բիլի Ջին Քինգ-ում (կանանց աշխարհի թիմային գավաթ)՝ առաջադիմելով խաղարկության 2-րդ ենթախումբ։
«Մեծ ոգևորությամբ ցանկանում եմ հայտարարել իմ մարզական կարիերայի նոր փուլի մասին․ այսուհետ ես պաշտոնապես ներկայացնելու եմ Հայաստանը։ Այս որոշումն ինձ համար հնարավորություն է ոչ միայն աճելու որպես թենիսիստուհի, այլև՝ որպես մարդ։ Ինձ համար մեծ պատիվ է միջազգային կորտ դուրս գալ Հայաստանի դրոշի ներքո, և անհամբեր սպասում եմ, թե ինչ կբերի ինձ այս նոր ճանապարհը», — նշում է Ալինա Չարաևան։
Ալինա Չարաևայի միանալով՝ Հայաստանը միջազգային թենիսում ձեռք է բերում ևս մեկ ուժեղ և հեռանկարային մարզուհի՝ նպաստելով մեր երկրի առավել տեսանելի և մրցունակ ներկայությանը։

Большое достижение для армянского тенниса: Армению в международном женском теннисе будет представлять ещё одна сильная спортсменка
Фонд развития «Керон» продолжает реализовывать инициативы, направленные на развитие спорта, привлекая в Армению международный опыт, талант и новые возможности. В рамках этой стратегии после длительной совместной работы и переговоров профессиональная теннисистка Алина Чараева присоединяется к программе «Фонд талантов».
При поддержке Фонда развития «Керон» и Федерации тенниса Армении Алина уже получила гражданство Республики Армения и в ближайшее время начнет выступать под армянским флагом на международных турнирах.
24-летняя Алина Чараева — одна из перспективных спортсменок мирового профессионального тенниса. Родившись в Самаре, она начала заниматься теннисом в пятилетнем возрасте и за годы карьеры добилась значительных успехов на международной арене. Сегодня Алина занимает 118-е место в рейтинге WTA, а в юниорские годы поднималась до 12-й позиции мирового рейтинга ITF Juniors. На её счету также участие в квалификационных турнирах серии Grand Slam, где она продолжает укреплять свои позиции в мировом женском теннисе.
Присоединение Алины Чараевой к программе  «Фонд талантов» важный шаг в развитии международного присутствия Армении в спорте. Для Фонда развития «Керон» это ещё один пример того, как международный талант может стать частью развития страны, повышения её узнаваемости и укрепления спортивного потенциала.
Программа  «Фонд талантов» является одной из флагманских инициатив Фонда и направлена на привлечение в Армению высококвалифицированных специалистов и талантов в сферах культуры, спорта, образования, здравоохранения и территориального развития. Программа представляет Армению как страну, где международный опыт и профессиональный потенциал могут создавать долгосрочную ценность. Сегодня она объединяет 10 специалистов, двух спортсменок и один спортивный дуэт.
Присоединение Алины Чараевой стало ещё одним важным этапом в развитии спортивного направления Фонда. Два года назад при поддержке Фонда гражданство Республики Армения получила профессиональная теннисистка Элина Аванесян. Уже в марте 2025 года она открыла новую страницу в истории армянского спорта, став первой представительницей Армении, вошедшей в Топ-40 рейтинга WTA. В этом году, выступая за женскую сборную Армении, Элина также внесла значительный вклад в успешное выступление команды в Billie Jean King Cup, помогая сборной выйти в Группу II.
«Я с большим волнением хочу объявить о новом этапе в своей карьере: теперь я официально представляю Армению. Этот переход — возможность вырасти не только как теннисистке, но, что ещё важнее, как личности. Для меня огромная честь выходить на корт под армянским флагом, и я с нетерпением жду того, что принесет мне этот новый путь», — говорит Алина Чараева.
С присоединением Алины Чараевой Армения получает ещё одну сильную и перспективную спортсменку международного уровня, что ещё больше укрепляет позиции страны в мировом теннисе и повышает её узнаваемость на международной спортивной арене.