Երեք հանրային խաղահրապարակներ Երևանում
Ստեղծել միջազգային չափանիշներին համապատասխան, բացառապես հասարակական նշանակության, ներառական, ժամանակակից խաղահրապարակներ, որոնք միաժամանակ խթանում են երեխաների ստեղծարար ու սոցիալական զարգացումը, ապահովում են անվտանգ և ոգեշնչող խաղային փորձ, և ծառայում են որպես նախատիպ տարածքային զարգացմանն ուղղված ապագա նախաձեռնությունների համար:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամը նախաձեռնել է Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանում երեք նոր սերնդի խաղահրապարակների ստեղծման ծրագիրը:
Այս նախագիծը «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի ռազմավարական ուղղություններից մեկի՝ տարածքային զարգացմանն ուղղված ծրագրերից մեկն է, որն իրականացվում է Կենտրոն վարչական շրջանի հետ համագործակցությամբ։
Այս նախաձեռնությամբ հիմնադրամը փորձում է լուծել մայրաքաղաքում հանրային և միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, տարբեր տարիքային խմբերի համար նախատեսված և ֆունկցիոնալ առանձնահատկություններով հագեցած խաղահրապարակների բացակայության խնդիրը: Հասարակության պահանջը ժամանակակից, անվտանգ և կրթական նշանակությամբ խաղային միջավայրերի նկատմամբ անընդհատ աճում է, և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը արձագանքում է՝ առաջարկելով լուծում։
Նախագծի շրջանակում Երևանում կստեղծվեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր սերնդի խաղահրապարակներ, որոնք ամբողջությամբ հասարակական նշանակության տարածքներ կլինեն՝ առանց որևէ բիզնես բաղադրիչի։
Նախագծում ներառված երեք խաղահրապարակները թեմատիկ ուղղվածություն են ունենալու և իրենց առանձնահատկությամբ վերածելու են երեխաների խաղն իսկական արկածի։
Խաղահրապարակները մշակվել են ոլորտի բարձր փորձ ունեցող տեղական եւ միջազգային մասնագետների մասնակցությամբ։ Դրանք ունեն ինչպես միջազգային ստանդարտներին համապատասխան և եվրոպական առաջադեմ քաղաքներում արդեն շահագործվող խաղային տարրեր՝ ճոճանակներ ու սահարաններ, աշխարհի առաջատար արտադրողներից, այնպես էլ հատուկ պատվերով Երեւանի համար ստեղծված խաղային սարքավորումներ։
Խաղահրապարակները նախագծելիս՝ հաշվի են առնվել ծնողների, հարակից տարածքների բնակիչների կարծիքները. այդ նպատակով իրականացվել են ֆոկուս խմբեր և քննարկումներ։ Բարձրաձայնված դիտարկումները ներառվել են նախագծման փուլում։
Խաղահրապարակը նախագծված են՝ հաշվի առնելով երեխաների անվտանգությունն ու բնապահպանական բարձր ստանդարտները: Տարածքի հիմնական գոտիներում օգտագործվելու են փափուկ խճաքարային և ռետինե ծածկույթներ, իսկ խաղային տարրերի հիմնական մասը պատրաստված է լինելու բնական փայտից և վերամշակված նյութերից։ Նախագծման առաջնահերթություններից է նաև առկա կանաչապատ տարածքների լիարժեք պահպանումը եւ նոր կանաչապատ գոտիների ստեղծումը:
Այս խաղահրապարակները ոչ միայն երեխաների խաղի տարածք են, այլև մտածված միջավայր՝ զարգացնելու նրանց երևակայությունը, շարժողական հմտությունները և շփումը:
Խաղահրապարակ 1.
Կարմրախայտ. թաքնված գետի գաղտնիքները
Տարածք՝ Օղակաձև այգու 6-րդ հատված, Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հարեւանությամբ
Մեծություն՝ 2000 քմ
Տարիքային խմբեր՝ 0-3, 3-7, 7-12
Բրենդինգ՝ Braind
Պաշտոնական բացում: Սեպտեմբեր 21, 2025
Խաղահրապարակը թեմատիկորեն ձևավորված է որպես երևակայական ջրային աշխարհ՝ ալիքներով, ձկներով և կղզիներով։ Դրա կենտրոնում տեղադրված է Հայաստանի գետային ձկներից մեկի՝ կարմրախայտի խաղային կառույցը, որն ալիքաձև կախովի ցանցերի հետ միասին ձևավորում է շուրջ 27 մետրանոց խաղային համալիր, որտեղ երեխաները կարող են մագլցել, սահել և խաղալ թե՛ միայնակ, թե՛ խմբերով։ Խաղահրապարակն առաջարկում է խաղի բազմազան տեսակներ. արկածային խաղեր՝ մագլցման ցանցերի և թունելների միջոցով, բնական նյութերի հիմքով զգայական և շոշափելի խաղեր, սահարաններ և այլն:
«Կարմրախայտ» խաղահրապարակը նախագծված է այնպես, որ յուրաքանչյուր երեխա գտնի իր տարիքին և զարգացման փուլին համապատասխան հետաքրքիր խաղային տարր։
Ծանոթացե՛ք խաղահրապարակի բոլոր տարրերին ու դրանց ներառական առանձնահատկություններին
Խաղահրապարակ 2.
Կենաց ծառի հիշողությունը.
վիշապագորգ
Տարածք՝ Խաչքարերի պուրակ, Հանրապետության հրապարակի հարևանությամբ
Մեծություն՝ 800 քմ
Տարիքային խմբեր՝ 0-3, 3-7
Գործընկեր՝ «Արմբրոկ» ներդրումային ընկերություն
Բրենդինգ՝ Jinj Branding
Պաշտոնական բացում: Դեկտեմբեր, 2025
Այս խաղահրապարակը մի յուրահատուկ տարածք է, որտեղ հայկական ավանդույթը համադրվում է ժամանակակից դիզայնի և երևակայության ուժի հետ։ Նրա կենտրոնական ոգեշնչումը՝ ավանդական հայկական գորգն է, որի երկրաչափական նախշերն ու գույները վերածվել են խաղային բլրակների, թունելների և սահարանների։
Նախագծված է 0–3 և 3–7 տարեկան երեխաների համար՝ ապահովելով հարմարավետ, անվտանգ և ստեղծագործ միջավայր։
Խաղահրապարակ 3.
Գիտությունը՝ ներսից դուրս.
hայ գյուտարարները
Տարածք՝ Միսաք Մանուշյանի անվան պուրակ
Մեծություն՝ 675 քմ
Տարիքային խմբեր՝ 3-7, 7-12
Պաշտոնական բացում: Մարտ, 2026
Երևանի առաջին ուղղահայաց խաղահրապարակում երեխաները ոչ միայն խաղում են, այլև հաղթահարում երեք տարբեր մակարդակի բարձրություններ՝ հասնելով քաղաքի ամենաբարձր՝ 7 մետրանոց սահարանին։
Տարածքը նախատեսված է 3–7 և 7–12 տարեկան երեխաների համար՝ ապահովելով բազմաֆունկցիոնալ խաղային փորձ։
Այս նախագիծն իրականացվում է այն տեսլականով, որ այն ապագայում նախատիպ կդառնա նմանատիպ այլ խաղահրապարակների ստեղծելու գործում։
Partners
Երեք հանրային խաղահրապարակներ
Աջակցելով այս նախագծին՝ Դուք կօգնեք ստեղծել բարձրորակ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան և տարբեր տարիքային խմբերի երեխաների համար նախագծված հանրային խաղահրապարակներ։

Three Public Playgrounds in Yerevan
To create modern, inclusive playgrounds that meet international standards and serve exclusively public purposes – spaces that foster children’s creative and social development, ensure a safe and inspiring play experience, and serve as prototypes for future initiatives aimed at territorial development
The Keron Development Foundation has initiated a project to create three next-generation public playgrounds in Yerevan’s Kentron District.This initiative is part of the Foundation’s strategic focus on territorial development and is implemented in close partnership with the Administrative District of Kentron.
The foundation aims to address the long-standing lack of public playgrounds in the capital that meet international standards and cater to different age groups. With growing demand for modern, safe, and educational play environments, the Keron Development Foundation is responding with thoughtfully designed solutions.
As part of the project, next-generation playgrounds meeting international standards will be established in Yerevan, designed entirely as public spaces without any commercial component.
Each playground included in the project will feature a unique theme, turning play into a true adventure for children.
The playgrounds were developed with the participation of highly experienced local and international experts. They feature play structures that meet international standards and are already in use in advanced European cities, such as swings and slides from world-leading manufacturers, as well as equipment custom-designed specifically for Yerevan.
During the design process, the opinions of parents and local residents were taken into account through focus groups and discussions, with many of the insights incorporated into the final project.
The playgrounds have been developed with a strong focus on children’s safety and high environmental standards. Soft gravel and rubber surfaces will be used in the main areas, main part of the play structures will be made of natural wood and recycled materials. A priority was also placed on preserving existing greenery and creating new landscaped zones.
These playgrounds are not only a place for children to play but also a thoughtfully designed environment that fosters imagination, motor skills, and social interaction.
Playground 1:
Karmrakhayt – Secrets of the Hidden River
Location: The 6th section of the Circular Park, next to the Saint Gregory Lusavorich Cathedral
Size: 2,000 sqm
Age groups: 0-3, 3-7, 7-12
Branding: Braind
Official Opening: September 21, 2025
The playground is thematically designed as an imaginative water world with waves, fish, and islands. At its center stands a play structure in the form of the Armenian river trout -karmrakhayt, which, together with wave-shaped hanging nets, creates a 27-meter-long playing area where children can climb, slide, and play both individually and in groups. The playground offers a wide variety of play types – adventure games with climbing nets and tunnels, sensory and tactile play based on natural materials, slides, and more. “Karmrakhayt” playground is designed so that every child can find elements suited to their age and stage of development.
Discover all the playground equipments and their inclusive features.
Playground 2:
Memory of the Tree of Life -Vishapagorg
Location: Khachkar park, near Republic Square
Size: 800 sqm
Age groups: 0-3, 3-7
Partner: Armbrok Investment Company
Branding: Jinj Branding
Official Opening: December, 2025
This playground blends Armenian tradition with modern design and imagination. Inspired by the traditional Armenian carpet, its geometric patterns and vibrant colors transform into play mounds, tunnels, and slides. Designed for children aged 0–3 and 3–7, it offers a comfortable, safe, and creative atmosphere.
Playground 3:
Science: Inside Out – Armenian Inventors
Location: Missak Manouchian Park
Size: 675 sqm
Age groups: 3-7, 7-12
Official Opening: March, 2026
Yerevan’s first vertical playground invites children to climb three different height levels, culminating in the city’s tallest slide at 7 meters. Intended for children aged 3–7 and 7–12, it provides a multifunctional and physically engaging experience.
This project is envisioned as a prototype for future developments—setting a new standard for public play spaces in Yerevan.
Three public Playgrounds
Help us build Three Public Playgrounds in Yerevan. By contributing to this initiative, you’re helping create vibrant, accessible spaces for children and families.